Nie czekali na prezydenta Dudę. Boeing 737-800 NG Polskich Sił Powietrznych odbył swój pierwszy lot o statusie HEAD

Prezydent Andrzej Duda/fot. PAP/Piotr Nowak
Prezydent Andrzej Duda/fot. PAP/Piotr Nowak

Kilka dni temu pojawiły się informacje, że samolot Boeing 737-800 NG jest gotowy do wykonywania lotów o statusie HEAD z najważniejszymi osobami w państwie na pokładzie. Jako pierwszy miał z niego skorzystać prezydent Andrzej Duda lecąc na spotkanie z Donaldem Trumpem do USA. Tak się jednak nie stało.

Andrzeja Dudę uprzedził Stanisław Karczewski, który udał się do Gruzji z delegacją polskich parlamentarzystów na pokładzie Boeinga 737-800NG „Józef Piłsudski”.

Pełniący funkcję marszałka Senatu polityk poinformował o tym fakcie za pomocą Twittera.

Ten samolot to nie tylko środek lokomocji, to kolejny biało-czerwony powód do dumy! – napisał Karczewski.

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował w ubiegłym tygodniu, że dowódca generalny Wojska Polskiego gen. broni Jarosław Mika zameldował ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi, że samolot jest gotowy do wykonywania lotów o statusie HEAD.

Samolot Boeinga 737-800NG może przewieźć kilkudziesięcioosobową delegację wykonując loty transatlantyckie.

Maszyna, której nadano imię marszałka Józefa Piłsudskiego, przyleciała do Polski jesienią 2018 roku. Pierwszy lot z VIP-ami na pokładzie odbyła dopiero teraz ponieważ Siły Powietrzne wymagają by pierwszy pilot lotu o statusie HEAD miał wylatane danym samolotem co najmniej 250 godzin.

Kolejne dwa Boeingi 737 NG mają trafić do Polski w przyszłym roku. Mają otrzymać imiona Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego.

Siły Powietrze korzystają już z 2 samolotów Gulfstream G550 nazwanych „Książę Józef Poniatowski” i „Generał Kazimierz Pułaski” do przewozu VIP-ów. Mimo, iż mogą one wykonywać loty przez Atlantyk są one jednak znacznie mniejsze i mogą pomieścić jedynie kilkanaście osób na pokładzie.

7 KOMENTARZE

  1. A czym maja latac? Naprawic rozbitego Tupolewa? Czy awionetka? A moze pociagiem jechac. No nie przesadzaj gosciu.

    • Jak to czym są rejsowe loty a jak nie to tak jak komór Bronisław Komorowski na dzwiach od stodoły

      • I prezydent przerywa w połowie rozmowy mówiąc: muszę kończyć, bo mam samolot o 17-tej, a następny lot wg rozkładu dopiero za 2 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here