Polacy pochodzą z Hiszpanii? Sensacyjne odkrycie naukowców dotyczące linii genetycznych

Twarz neandertalczyka/fot. ilustracyjne/fot. PAP/DPA
Twarz neandertalczyka/fot. ilustracyjne/fot. PAP/DPA
Reklama / Advertisement

Okazuje się, że korzenie genetyczne Polaków spotykają się w jednym miejscu 20 tys. lat temu. Wygląda na to, że wszyscy możemy mieć wspólną „matkę” w okolicach roku 18000 przed Chrystusem.

Sensacyjne informacje ogłosił Biobank Katedry Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego. Z przeprowadzonych przez naukowców badań wynika, że najwięcej, bo aż 43 proc. Polaków wywodzi się z linii genetycznej H (Helena).

95 proc. dzisiejszych Europejczyków wywodzi się z siedmiu żeńskich linii genetycznych. Nazwano je Urszula, Xenia, Helena, Katarzyna, Tara, Velda, Jaśmina. Bryan Sykes nazywa je mianem „siedmiu matek Europy”.

Badania polegały na przebadaniu niecałych 6 tys. osób. Należy podkreślić, że była to bardzo liczna analiza. Badanymi byli Polacy z każdego województwa i prawie każdego powiatu.

Drugą najpopularniejszą linią genetyczną jest U oraz J. Mają one 20 i 10 proc.

H występuje najczęściej w Europie Zachodniej, szczególnie na Półwyspie Iberyjskim. Według naukowców, pierwsi ludzie z tą grupą pojawili się w Europie około 20 tys. lat temu, prawdopodobnie na południu dzisiejszej Francji.

Grupa najpopularniejsza wśród Polaków, czyli grupa H jest najstarszą w Europie. Jej źródło znajduje się na terenie Grecji sprzed 45 tys. lat. Z kolei najmłodsza jest grupa J, która pojawiła się około 8 tys. lat temu.

Za pomocą mitochondrialnego DNA możemy określić żeńską linię genetyczną, ponieważ ten rodzaj DNA jest przekazywany prawie wyłącznie przez kobiety. Co więcej, zmiany zachodzą w nim bardzo rzadko, a więc możemy cofnąć się w czasie o wiele pokoleń, do czasów bardzo odległych – tłumaczy dr Justyna Jarczak.

Źródło: wp.pl

Reklama / Advertisement