Atak hakerów z zagranicy na francuski urząd podatkowy, czy słabość systemu? Francuzi nie mogli złożyć deklaracji

3 czerwca doszło do poważnych zakłóceń na portalu francuskiego urzędu podatkowego. Był to końcowy termin składania przez internet deklaracji. Wewnętrzne śledztwo wykazało na stronie ślady „adresów IP z zagranicy”. Oficjalnie „błędy platformy cyfrowej” wywołał nadmiar połączeń..

Możliwość składania deklaracji podatkowych wydłużono z tej przyczyny o 48 godzin. Minister finansów publicznych Gérald Darmanin wyjaśniał, że strona została zablokowana, bo odnotowano zbyt dużo połączeń. Wg Darmanina „​​ponad trzy miliony ludzi, próbowało łączyć się w tym samym czasie”.

Wg France-Info wewnętrzne dochodzenie w Ministerstwie Finansów i takie wnioski to tylko jedna z możliwych przyczyn awarii. Sprawę bada także Narodowa Agencji Bezpieczeństwa Cyfrowego i prawdopodobną przyczyną może być hakerski atak. Wśród połączeń znaleziono wiele adresów IP z zagranicy.

Takie adresy dziwić jednak nie powinny. Mogło być i tak, że z internetowej możliwości składania deklaracji podatkowej korzystali po prostu Francuzi przebywający poza krajem, a twórcy systemu tego nie przewidzieli…