Indianie chcą odzyskać część Nowego Jorku. Wystąpili z największym pozwem w historii USA

Indianie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
Indianie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Indiański szczep Shinnecock spokrewniony z plemieniem Delaware wystąpił do sądu żądając od rządu stanu Nowy Jork 1,7 mld dolarów za bezprawne zabranie ziemi wyspie Long Island, na której znajduje się Nowy Jork.

Delawarowie byli licznym i wojowniczym plemieniem liczącym ok. 50 tys. ludzi, którzy zamieszkiwali tereny obecnych stanów: Nowy Jork, New Jersey i Pensylwanii. Mieli to nieszczęście, że ich siedziby były na wschodnim wybrzeżu, które stało się pierwszym miejscem inwazji Europejczyków.

W 1626 r. Delawarowie za towary zgodzili się na wybudowanie na wyspie Mannahatta holenderskiej faktorii kupieckiej. Holendrzy uznali to za sprzedaż wyspy. Zajęli jej południową część, stary indiański szlak, poszerzyli i utwardzili i nazwali Breede-Wegh (Broadway).

Zajęte tereny przegrodzili w poprzek wyspy palisadą (Wall Street). Delawarowie wkrótce musieli opuścić wyspę i latami byli coraz bardziej spychani na zachód, aż w końcu znaleźli miejsce w rezerwacie w dalekiej Oklahomie Cud, że przetrwali, co w przypadku indiańskich plemion mieszkających nad Atlantykiem było raczej wyjątkiem niż normą.

Paradoksalnie, ale na wyspie Long Island, na której położona jest większa część Nowego Jorku i która należy do stanu o tej samej nazwie przetrwały 2 indiańskie szczepy spokrewnione z plemieniem Delawarów: Shinnecock i Poospatuck.

Ci pierwsi zamieszkali we wschodniej części wyspy długiej na prawie 200 km. Żyli w pokoju z białymi aż do czasu kiedy bogaci nowojorczycy stwierdzili, że tereny, na których żyją Indianie, są niebywale atrakcyjne jako letnie rezydencje.

Szybko wzięto się do dzieła i sfałszowano umowy sprzedaży ziemi, wypędzając Indian na inne treny wyspy, oczywiście mniej atrakcyjne.

Indianie wystąpili przeciwko stanowi New York o zwrot ziemi i odszkodowanie w wysokości 1,7 mld USD.

„To nasza ziemia. Nasz naród żył tutaj od tysięcy lat. Wypłata zadośćuczynienia jest jak najbardziej usprawiedliwiona” – powiedział wódz Charles Smith.

Indianie nie są na przegranej pozycji. Maja poparcie części amerykańskiego biznesu, który chciałby na terenach odzyskanych przez Indian założyć kasyna. Na terenach rezerwatu prawo tego nie zabrania.

Ciekawe jak zakończy się ten spór, w świetle znanych nacisków na Polskę.

Źródło: Świat Wiedzy

18 KOMENTARZE

 1. Jak najbardziej popieram rzadania Indian. Polska powinna zaczac wywierac naciski na USA w sprawie zadosc uczynienia slusznym roszczeniom Indian.

 2. Postuluję o wystąpienie z roszczeniami w stosunku do państwa niemieckiego za zabór ziem Słowian Połabskich. Wieleci, Obodrzyce i Serbowie Łużyccy to zachodni odłam plemion lechickich, którymi spadkobiercami są Polacy. Berlin i Hamburg leżą na ziemiach zabranych siłą i podstępem Słowianom. Niech Germańcy płacą i oddają co nie ich.

  • Bzdura. Nie jesteśmy żadnymi spadkobiercami Słowian Połabskich a z Wieletami to najczęściej wojowaliśmy. Jeżeli są jacyś potomkowie Wieletów, Obodrzyców czy Ranów to niech walczą. Ale Polakom nic do tego.Przynajmniej prawnie

   • Dokładnie i w punkt. Polacy te ziemie grabili i siłą przyłączali do swego imperium – do Państwa Lechickiego. Byli to lechiccy Królowie, nasi przodkowie. Przyjęto os lat nazwa Piastów jest błędna.
    Warto poszperać w najnowszych wydaniach historycznych, które wyszukują pisemne źródła historyczne zarówno w Polsce, jak i w innych krajami europejskich.
    Tak, polska historia jest o wiele ciekawszai o wiele bardziej bareja, nos nam to przedstawiano w szkołach. To zawdzięczamy nie tylko najnowszym odkryciom archeologicznym ale także nauce opartej na badaniach DNA.

   • Maria Teresa Bociek ogarnij się i nie siej tej antyanukowej popeliny, bo piszesz bzdury.

 3. W świetle aktualnych problemów z uroszczeniami plemienia żmijowego.. warto stanąć po stronie rdzennych Amerykanów niech Jankesi sobie nie myślą że są bezkarni!

 4. Niech powołają się na precedens podpisanej już przez Trumpa Ustawy 447 Just. Skoro Polska ma płacić Żydom za mienie bezspadkowe to czemu USA nie ma zwracać Indianom ?

 5. Dokładnie i w punkt. Polacy te ziemie grabili i siłą przyłączali do swego imperium – do Państwa Lechickiego. Byli to lechiccy Królowie, nasi przodkowie. Przyjęto os lat nazwa Piastów jest błędna.
  Warto poszperać w najnowszych wydaniach historycznych, które wyszukują pisemne źródła historyczne zarówno w Polsce, jak i w innych krajami europejskich.
  Tak, polska historia jest o wiele ciekawszai o wiele bardziej bareja, nos nam to przedstawiano w szkołach. To zawdzięczamy nie tylko najnowszym odkryciom archeologicznym ale także nauce opartej na badaniach DNA.

 6. Przeglądam w pamięci wszystkie obejrzane westerny i, dalibóg, nie przypominam sobie Indianek-blondynek. Coś tu z tymi czerwonoskórymi jest nie tak 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here