Kultowy komiks Europy wart fortunę! Za okładkę sprzed wojny ktoś zapłacił ponad milion dolarów

źródło: Twiter
źródło: Twiter

Oryginalna ilustracja pierwszej okładki przygód Tintina opublikowanych w lutym 1930 roku, została zlicytowana w Dallas za 1 125 000 dolarów (992 000 euro) przez dom aukcyjny Heritage Auctions.

Tintin to postać postać stworzona przez Hergé (Georges Remi). Towarzyszy mu pies Milou, na tym rysunku akurat cały w bandażach. Tintin struga śmigło w wyprawie do Kraju Sowietów. To tytuł pierwszej części tego komiksu, który po trosze wyjaśnia dlaczego filmy i książki z tymi przygodami nie trafiały przez lata za „żelazną kurtynę”, w tym i do Polski.

Od stycznia 1929 r. Hergé co tydzień publikował rysunkowe przygody „Tintina w krainie Sowietów” w dodatku dla dzieci belgijskiej gazety „Le Vingtième Siècle”. Wielki sukces spowodował, że historię wydano w 1930 roku w zwartej publikacji książkowej.

Większość starych rysunków przygód Tintina można znaleźć w muzeum Hergé w Louvain-la-Neuve w Belgii. Wznawiane wydania kolejnych tomów nadal biją rekordy sprzedaży. Świetnie sprzedają się też wszystkie związane z tym oryginały.

1,1 mln $ za rysunek Tintina nie jest tu wcale rekordem. Takie rzeczy uzyskiwały już na aukcjach kwoty nawet powyżej 2 mln. Euro. Tintin to jeden z najpopularniejszych komiksów europejskich, przetłumaczono go na 90 języków, sprzedano ponad 200 mln egzemplarzy. Wyszły 24 tomy.

Ilustracja sprzedana w Dallas w ostatnią sobotę jest wykonana gwaszem i podpisana przez Hergé. Rysunek znaleziono w Brukseli, a sprzedawca zastrzegł sobie anonimowość.

Źródło: AFP