Rosjanie mają okazję do prowokacji. Rozpoczęły się wielkie manewry NATO na Bałtyku [VIDEO]

okręty biorące udział w manewrach BALTOPS 2019 fot. Twitter @US2ndFleet
okręty biorące udział w manewrach BALTOPS 2019 fot. Twitter @US2ndFleet

NATO rozpoczęło coroczne manewry BALOTPS. Okręty będą ćwiczyć bardzo blisko Rosji. Czy dojdzie do podobnych prowokacji ze strony rosyjskiej jak na Pacyfiku?

Manewry rozpoczęły się w niedzielę i potrwają do 21 czerwca. Ćwiczenia obejmą wspólne działania okrętów, sił powietrznych, a także lądowych w celu kolektywnej obrony regionu Morza Bałtyckiego.

Jest to już 47. edycja tych międzynarodowych manewrów. Udział w BALTOPS 2019 weźmie 18 krajów. 16 z nich to członkowie NATO, a dwa to kraje ze statusem partnera Sojuszu.

Na Bałtyku pojawi się 50 okrętów nawodnych i 2 okręty podwodne. Najwięcej okrętów, bo aż po 8, wysłała Wielka Brytania i Niemcy.

6 okrętów przysłali Norwegowie, po 5 Dania i USA. W BALTOPS 2019 wezmą także udział 4 okręty z Polski i Hiszpanii, która dodatkowo wystawi brygadę piechoty morskiej.

Pozostałe kraje biorące udział w manewrach to Belgia, Estonia, Finlandia, Francja, Łotwa, Litwa, Holandia, Portugalia, Rumunia, Szwecja oraz Turcja.

Udział w BALTOPS 2019 weźmie też 40 samolotów NATO. Łącznie będzie to około 20.000 marynarzy i żołnierzy.

Żaden kraj nie sprosta dzisiejszym wyzwaniom w pojedynkę. Nasi partnerzy i sojusznicy z NATO muszą wzmacniać zdolności do odstraszania i obrony poprzez zwiększoną gotowość i zdolność do szybkiej odpowiedzi – powiedział dowodzący w trakcie BALTOPS 2019 wiceadmirał Andrew „Woody” Lewis z amerykańskiej 2 Floty.

Jednym z ćwiczeń w trakcie BALTOPS 2019 będzie desant na plaże w okolicy Kłajpedy na Litwie zaplanowany na przyszły tydzień. To około 145 km od granic Obwodu Kaliningardzkiego, gdzie Rosja posiada duże bazy morskie, a także lotnictwo oraz jednostki artylerii rakietowej wyposażone w taktyczne rakiety balistyczne Iskander czy systemy przeciwlotnicze dalekiego zasięgu S-400.

Zdajemy sobie sprawę, że Rosja leży nad Morzem Bałtyckim i z tego powodu może dojść do interakcji między naszymi okrętami bowiem Rosjanie mogą egzekwować swoje prawo do swobodnej żeglugi na wodach międzynarodowych – powiedział kontradmirał Andy Burns z Royal Navy.

Jesteśmy na to przygotowani ale liczymy, że będą działać w sposób profesjonalny i zgodny z prawami obowiązującymi na morzu – dodał.

Obawy o prowokacje ze strony Rosji pojawiają się po ubiegłotygodniowym incydencie na Pacyfiku kiedy rosyjski niszczyciel klasy Udaloy, Admirał Winogradow (DD 572), zbliżył się do amerykańskiego krążownika rakietowego klasy Ticonderoga, USS Chancellorsville (CG-62), dochodząc go z tyłu z prawej strony, na odległość około 50-100 stóp (15-30 metrów).

Źródło: U.S. Navy/Twitter

15 KOMENTARZE

  • Ile ci placa ruski trolu???? A jak kasy nie bierzesz to glupis. Bo nawet jkm zbil majatek na byciu agentem. Jkm pojechal do Brukseli rozwalac unie??? Smiechu warte tak jak te bzdury ktorymi karmicie gimnazjalistow.

   • Czy ty polskojęzyczny nasz wrogu masz coś więcej oprócz jadu? Wkręciłeś się znowu jak goovno w wentylator i obryzgujesz? Takie hobby czy tylko odwieczny interesik na cudzej krzywdzie? Dowody paszkwilancie! Dowody, że ktoś jest agentem. Jeśli masz, to dlaczego ukrywasz a nie pobiegłeś z nimi do prokuratury? Tylko rozbryzgujesz swoje goovienka z wentylatora?

  • Może mają jakieś problemy z ustawą dla nich i nijak nie mogą ich podpiąć pod jakieś wydumane
   ustawy 44 i 7, stąd to demonstracyjne manifestowanie siły „dyplomatycznej”?

  • Zapytaj Putina poco mu Bialorus i Krym Ukrainski???? Na sile zagarnia. A dlaczego w Nato tyle panstw? Odpowiedz jest prosta bo zadne nie chce byc z putinem! nawet Rosjanie maja dosc korupcji wiecznej oligarchi i biedy oraz rzadow bandytow.

   • Po co ja mam pytać jak mnie do niego daleko, a ty masz lepsze informacje bo z pierwszej ręki? Chyba nie tak dawna nawet sam Benjaminek coś tam ustalał? Grunt, że „bogaci” emeryci w państwie na terenie Palestyny czekają na swoje „emerytury” z bandyckiej
    ust. 44 i 7. Praawda!? Zobaczą na świętego Nigdy, już o to postara się mafia rozbójnicza rezydująca u „wyzwolicieli” świata.

 1. Rosja spokojnie czeka na bankructwo USA, które są Sowietami naszych czasów. Przy czym należy dodać że założenia komunizmu na tle gender i kultu Gai – Matki Ziemi lansowanych przez USA to prawie mądre się wydają… :-))))))))))))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here