Tragiczny koniec zabytkowego żaglowca. Nie miał szans w starciu z kontenerowcem [FOTO]

kolizja zabytkowego żaglowca
kolizja zabytkowego żaglowca "NO.5 ELBE" z kontenerowcem fot. Twitter @DLRGHorneburg

Drewniany żaglowiec zatonął po zderzeniu z kontenerowcem w Niemczech. Rannych zostało 7 osób, na szczęście nikt nie zginął.

Kontenerowiec „ASTROSPRINTER” zderzył się 8 czerwca około godziny 12.00. z zabytkowym, drewnianym żaglowcem „NR.5 ELBE” Do zdarzenia doszło na Łabie w pobliżu ujścia rzeki Schwinger, Stade.

Statek do przewozu kontenerów szedł w dół rzeki od strony Hamburga w kierunku Morza Północnego gdy uderzył w burtę zabytkowego szkunera.

Mimo, że szczegóły zdarzenia nie są jeszcze znane to jednostki płynące pod żaglami mają pierwszeństwo ze względu na mniejszą manewrowość. Pierwsze doniesienia mówią, że do kolizji doszło wkrótce po tym, gdy żaglowiec „NR.5 ELBE” wykonał zwrot.

W wyniku uderzenia złamaniu uległ jeden z masztów, uszkodzone zostało także poszycie burty przez co do środka statku dostawała się woda.

Żaglowiec, którego kosztowna renowacja została ukończona zaledwie tydzień temu, nie mógł, niestety, zostać uratowany. Został odholowany do brzegu gdzie jednostka zatonęła.

Na pokładzie „NO 5 ELBE” były 43 osoby. Wszystkie zostały uratowane, ale 7 zostało rannych, a stan jednej osoby jest ciężki. Została przewieziona śmigłowcem do szpitala.

Kontenerowiec „ASTROSPRINTER” kontynuował podróż do ujścia Elby i zakotwiczył przy Brunsbuettel około 14.30 w oczekiwaniu na dochodzenie.

Drewniany szkuner „NO 5 ELBE” o długości 37 metrów został zbudowany w 1883 roku.

12 KOMENTARZE

 1. Już widzę, jak kontenerowiec płynie skręca o 90 stopni w stronę brzegu by ominąć żaglowiec, który właśnie wykonał zwrot.

 2. „Mimo, że szczegóły zdarzenia nie są jeszcze znane to jednostki płynące pod żaglami mają pierwszeństwo ze względu na mniejszą manewrowość.”
  Ten przepis dotyczy łódek na jeziorze, a nie statków.

 3. „Mimo, że szczegóły zdarzenia nie są jeszcze znane to jednostki płynące pod żaglami mają pierwszeństwo ze względu na mniejszą manewrowość.”
  Co za bzdury! Ten przepis dotyczy łódek na jeziorze, a nie statków.

  • – dotyczy wszystkich ale tylko durnie z niego korzystają,
   (niemal jak pierwszeństwo karetki na przejeździe : ))
   – niech żyje Darwin!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here