Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Bałtykiem [VIDEO]

Rosyjski samolot transportowy An-26 przechwycony przez brytyjski myśliwiec Typhoon fot. RAF
Rosyjski samolot transportowy An-26 przechwycony przez brytyjski myśliwiec Typhoon fot. RAF
Reklama / Advertisement

Brytyjskie myśliwce Typhoon przechwyciły dwa rosyjskie samoloty transportowe nad Morzem Bałtyckim. Patrolujący niebo nad krajami nadbałtyckimi brytyjscy piloci dyżurują w ramach 50. zmiany NATO Baltic Air Policing.

Para dyżurna złożona z dwóch myśliwców Typhoon została poderwana z bazy Ämari Air Base w Estonii 10 czerwca.

Pierwszym rosyjskim samolotem, który przelatywał niedaleko granic Estonii był An-24. Został zidentyfikowany, a załogi około 10 minut później otrzymały zadanie przechwycenia kolejnej maszyny.

Tym razem był to inny typ rosyjskiego samolotu transportowego, An-26. Leciał praktycznie tą samą trasą co wcześniej An-24. Obie maszyny nie naruszyły estońskiej przestrzeni powietrznej.

Jak podkreślają przedstawiciele Królewskich Sił Powietrznych (RAF) oba przechwycenia były rutynowe i zostały wykonany w sposób profesjonalny, czyli z zachowaniem zasad bezpieczeństwa lotów.

Była to szósta tego typu operacja od momentu, gdy brytyjskie myśliwce przejęły zadanie patrolowania estońskiej przestrzeni powietrznej od niemieckich pilotów latających na Eurofighterach.

4 myśliwce Typhoon należące do XII Eskadry RAF stacjonujące na co dzień w bazie RAF Coningsby w Lincolnshire przybyły do bazy Ämari 24 kwietnia.

Polska uczestniczyła jako tak zwany kraj wiodący w 49. zmianie Baltic Air Policing. Polskie myśliwce F-16, wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 8, wykonały w czasie trwającej od początku roku do końca kwietnia misji 22 przechwycenia rosyjskich samolotów.

Reklama / Advertisement