Jest coraz gorzej! W tym roku dzień wolności podatkowej wypada 2 dni później niż w poprzednim

Podatek, pieniądze. Foto: Pixabay.com
Podatek, pieniądze. Foto: Pixabay.com

Wydawać by się mogło, że zmiany wprowadzone przez rząd w systemie podatkowym sprawią, że będziemy krócej pracować na państwo. Z najnowszych badań Centrum im. Adama Smitha wynika jednak, że jest dokładnie odwrotnie. W tym roku bowiem dzień wolności podatkowej wypada 2 dni później niż w poprzednim.

Tegoroczny dzień wolności podatkowej wypada 8 czerwca. Ma to co prawda znaczenie symboliczne, aczkolwiek obrazuje wszystkim jak długo trzeba pracować, aby pokryć wszelkie należne daniny.

W jaki sposób oblicza się kiedy przypada dzień wolności podatkowej. Otóż Centrum im. Adama Smitha podsumowuje wydatki sektora publicznego (budżetu, samorządów, funduszy celowych), a następnie dzieli przez wartość wypracowanego PKB. Otrzymana w ten sposób wartość procentowa zostaje nałożona na kalendarz.

– Zmiana na późniejszy Dzień wolności podatkowej wynika m.in. z tego, że dynamika planowanego wzrostu PKB (o ok. 129 mld złotych) będzie blisko dwukrotnie mniejsza od dynamiki wzrostu wydatków sektora finansów publicznych (o ok. 94 mld złotych – stwierdził Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha.

Ekonomista dodał również, iż przesunięcie dnia wolności podatkowej wynika z tego, że przepisy fiskalne są często nowelizowane. – Skomplikowane, niejednoznaczne i trudne w interpretacji przepisy podatkowe sprawiają, że działalność inwestycyjna i gospodarcza nie rozwija się właściwie i dlatego Polski wzrost gospodarczy mógłby być znacznie większy, niż jest obecnie – przyznał Sadowski.

Źródło: money.pl

9 KOMENTARZE

 1. Polska w Rankingu Wolności Gospodarczej wegetuje na 46 miejscu i dalej spada.

  Hong Kong – pierwsze miejsce w Rankingu Wolności Gospodarczej, PKB 61 tys USD na mieszkańca.
  Standardowa stawka podatku dochodowego wynosi 15 procent, a najwyższa stawka podatku od przedsiębiorstw wynosi 16,5 procent. System podatkowy jest prosty i skuteczny. Całkowite obciążenie podatkowe wynosi 14 procent całkowitego dochodu krajowego. W ciągu ostatnich trzech lat wydatki rządowe wyniosły 17,9% całkowitej produkcji (PKB), a nadwyżki budżetowe wynosiły średnio 3,4% PKB. Dług publiczny odpowiada równowartości 0,1 proc. PKB.

  heritage.org/index/country/hongkong

  • W HongKongu aktualnie masowe demonstracje przeciwko ekstradycji do Chin.
   To jest ta „wolność”

   Szwecja jest bogatsza od HongKongu – bo ma socjalizm
   numbeo.com/quality-of-life/compare_countries_result.jsp?country1=Sweden&country2=Hong+Kong

 2. Naciągane to obliczenie. Jeśli wziąć pod uwagę podatki i zusy płacone przez obywateli, to ów słynny dzień wypada gdzieś w połowie sierpnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here