Kancelaria Prezydenta potwierdza: „Fort Trump nie powstanie”. Jest też mowa o ustawie 447

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Obecność amerykańskich wojsk w Polsce będzie miała charakter hybrydowy, nie będzie to klasyczna stała baza, jak Ramstein w Niemczech – zapowiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydenci Polski i USA mają w środę podpisać porozumienie w tej sprawie.

Dera w porannym wywiadzie dla Polsat News nie chciał mówić o szczegółach umowy, którą zna, ale o której mają w USA poinformować prezydenci po podpisaniu porozumienia – Andrzej Duda poleciał w środę do Waszyngtonu na spotkanie z Donaldem Trumpem.

„W porozumieniu na pewno będą inwestycje infrastrukturalne i zwiększenie liczby wojsk amerykańskich w Polsce” – zapewnił jedynie. Nie będzie to klasyczna baza wojskowa, jak Ramstein w Niemczech, ale „bardziej nowoczesna hybryda rozwiązań obecności amerykańskiej w Polsce” – tłumaczył.

Potwierdzają się zatem wcześniejsze doniesienia o tym że Fort Trump nie powstanie. Źródła w Pentagonie informowały, że amerykańskie siły w Polsce wzrosną wprawdzie z 4000 do 5000 żołnierzy ale będą to jedynie jednostki zajmujące się logistyką, a nie jednostki bojowe o co zabiegała Polska.

Czytaj więcej: Koniec marzeń o Forcie Trump? Do Polski ma trafić tysiąc amerykańskich żołnierzy ale nie uwierzycie czym się będą zajmować

Pytany o koszty dla Polski takiej obecności amerykańskich wojsk podkreślił, że żyjemy w takich czasach, iż nie powinniśmy oszczędzać na bezpieczeństwie. „Jeżeli będziemy zagrożeni i nie będziemy umieli się obronić, to cały rozwój gospodarczy, całe nasze osiągnięcia są wtedy nic nie warte” – przekonywał prezydencki minister.

W historii były takie sytuacje, że państwa bogaciły się, wzrastały ekonomiczne, potem dochodziło do wojny i nic z tego nie zostało, dlatego nie wolno do tego dopuścić i stąd działania rządu działania pana prezydenta – zapewnił.

„To jest priorytet pana prezydenta, aby Polska była Polską bezpieczniejsze i to jest wszystko robione po to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie” – dodał Dera.

Pytany, czy polityczną ceną za większą obecność Amerykanów nie będzie zgoda Polski na ustawę 447 odparł, z nie ma takiej możliwości. „Taka sprawa nie leży na stole negocjacyjnym, nie jest rozpatrywana i nie może być rozpatrywana. To jest rzecz niewyobrażalna” – podkreślił. „To są zupełnie inne kwestie” – dodał.

Przypomniał, że sama amerykańska administracja mówi, że ustawa 447 obejmuje inne państwa. „To jest wewnętrzny raport Stanów Zjednoczonych” – powiedział Dera.

Źródło: PAP/Polsat News

24 KOMENTARZE

 1. Załgani politycy znów opawiadaja dyrdymały, jakby Amerykanie uchwalali ustawy sobie a muzom. To, że nie będzie Fortu mówili wszyscy rzetelni komentatorzy od Pana Nikt poczynając. Na wrealu24 Witek Rossowski w korespondencjach z USA zawsze podkreślał, że Amerykanie nie poświecą ani jednego amerykańskiego żółnierza w celu naszej obrony. USA dogadują się teraz Rosją, a rządzacy w Polsce głupki chyba naprawdę myslaly, że coś znaczą. Straszne, ze masy wierzą w tę rządową propagandę, jak w ’39r.

  • O tym, że nie będzie stałej obecności wojsk USA mówił też dr. Jacek Bartosiak, ale o dogadywaniu się z Rosją to bzdury. My i Rumunia jesteśmy jednymi z najważniejszych terytoriów dla USA tylko, że naczelnik i miłościwie nam panująca agentura o tym nie wie lub boi się walczyć o nasze interesy.

 2. Jeżeli gdzieś w USA jacyś Polacy umarli bez spadkobierców, i spadek po nich przejął rząd USA, to owo mienie należy się mi, bo też jestem Polakiem. Jutro wystąpię do rządu USA o zwróceni mi tego mienia.

 3. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który udostępnia własne terytorium obcym wojskom i jeszcze musi za to płacić. Niemcy za bazy usraelskie kasę biorą, Włosi to samo, Kuba też na tym zyskuje. Tylko Polacy to frajerzy.

 4. Skoro wg ministra Dery = PiS
  „sama amerykańska administracja mówi, że ustawa 447 obejmuje inne państwa. To jest wewnętrzny raport Stanów Zjednoczonych”
  to niech dyplomacja PiS doprowadzi aby w JUST act 447 dokonano uzupełnienia na jednoznaczną treść, że:
  „ustawa 447 nie obejmuje Polski”
  wtedy będzie po prawdzie a nie fałszywe pustosłowie i dalsze wcielanie w życie Deklaracji Terezińskiej.

 5. Amerykanie są tu potrzebni jak wrzód na dupie, w razie wojny będą tylko magnesem dla ruskich rakiet. Jak zwykle będziemy miejscem, na którym rozegra się wojna. Dlaczego ci przy żłobie, nie umieją prowadzić polityki jak np. Czesi, Węgrzy, czy Szwajcarzy? Ta banda w ogóle o nas nie myśli..

 6. Do Was, znakomici internauci : wezcie sie za cos konkretnego, np. pozbierajcie psie kupy wlwjace sie wokol blokow i domkow w ktorych mieszkacie , to co i przede wszystkim JAK piszecie jest zalosne !!!
  Amerykanin by powiedzial: you’re all pathetic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here