Kancelaria Prezydenta potwierdza: „Fort Trump nie powstanie”. Jest też mowa o ustawie 447

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Reklama / Advertisement

Obecność amerykańskich wojsk w Polsce będzie miała charakter hybrydowy, nie będzie to klasyczna stała baza, jak Ramstein w Niemczech – zapowiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydenci Polski i USA mają w środę podpisać porozumienie w tej sprawie.

Dera w porannym wywiadzie dla Polsat News nie chciał mówić o szczegółach umowy, którą zna, ale o której mają w USA poinformować prezydenci po podpisaniu porozumienia – Andrzej Duda poleciał w środę do Waszyngtonu na spotkanie z Donaldem Trumpem.

„W porozumieniu na pewno będą inwestycje infrastrukturalne i zwiększenie liczby wojsk amerykańskich w Polsce” – zapewnił jedynie. Nie będzie to klasyczna baza wojskowa, jak Ramstein w Niemczech, ale „bardziej nowoczesna hybryda rozwiązań obecności amerykańskiej w Polsce” – tłumaczył.

Potwierdzają się zatem wcześniejsze doniesienia o tym że Fort Trump nie powstanie. Źródła w Pentagonie informowały, że amerykańskie siły w Polsce wzrosną wprawdzie z 4000 do 5000 żołnierzy ale będą to jedynie jednostki zajmujące się logistyką, a nie jednostki bojowe o co zabiegała Polska.

Czytaj więcej: Koniec marzeń o Forcie Trump? Do Polski ma trafić tysiąc amerykańskich żołnierzy ale nie uwierzycie czym się będą zajmować

Pytany o koszty dla Polski takiej obecności amerykańskich wojsk podkreślił, że żyjemy w takich czasach, iż nie powinniśmy oszczędzać na bezpieczeństwie. „Jeżeli będziemy zagrożeni i nie będziemy umieli się obronić, to cały rozwój gospodarczy, całe nasze osiągnięcia są wtedy nic nie warte” – przekonywał prezydencki minister.

W historii były takie sytuacje, że państwa bogaciły się, wzrastały ekonomiczne, potem dochodziło do wojny i nic z tego nie zostało, dlatego nie wolno do tego dopuścić i stąd działania rządu działania pana prezydenta – zapewnił.

„To jest priorytet pana prezydenta, aby Polska była Polską bezpieczniejsze i to jest wszystko robione po to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie” – dodał Dera.

Pytany, czy polityczną ceną za większą obecność Amerykanów nie będzie zgoda Polski na ustawę 447 odparł, z nie ma takiej możliwości. „Taka sprawa nie leży na stole negocjacyjnym, nie jest rozpatrywana i nie może być rozpatrywana. To jest rzecz niewyobrażalna” – podkreślił. „To są zupełnie inne kwestie” – dodał.

Przypomniał, że sama amerykańska administracja mówi, że ustawa 447 obejmuje inne państwa. „To jest wewnętrzny raport Stanów Zjednoczonych” – powiedział Dera.

Źródło: PAP/Polsat News

Reklama / Advertisement