Koniec marzeń o Forcie Trump? Do Polski ma trafić tysiąc amerykańskich żołnierzy ale nie uwierzycie czym się będą zajmować

Amerykańscy żołnierze w Drawsku Pomorskim/fot. ilustracyjne/fot.
Amerykańscy żołnierze w Drawsku Pomorskim/fot. ilustracyjne/fot. U.S. Department of Defense

Kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem miało przynieść przełom jeżeli chodzi o obecność wojskową USA na terenie Polski. Amerykańskie źródła informują jednak, że przełomu nie będzie.

Dziś rozpocznie się oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złoży on oficjalną wizytę w Białym Domu, gdzie spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią Trump.

Głównym tematem rozmowy będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce czego zwieńczeniem miało być powstanie amerykańskiej bazy zwanej potocznie „Fort Trump”.

Okazuje się jednak, że z szumnych zapowiedzi niewiele wynika. Źródła w Pentagonie informują, że amerykańskie siły w Polsce wzrosną wprawdzie z 4000 do 5000 żołnierzy ale będą to jedynie jednostki zajmujące się logistyką, a nie jednostki bojowe o co zabiegała nasza strona.

W USA przebywa już od kilku dni minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wczoraj spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Patrickiem Shanahanem.

Pełniący obowiązki sekretarza obrony USA Shanahan pytany przez dziennikarzy o perspektywy powstania w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich, nazywanej potocznie Fort Trump, stwierdził wymijająco, że taka decyzja należy do prezydenta Donalda Trumpa.

Wczoraj głos na ten temat zabrał także prezydencki doradca, Krzysztof Szczerski, który ujawnił, że negocjacje w tej sprawie toczyły się praktycznie do ostatniego dnia i zakończono je w poniedziałek 10 czerwca. Dodał też enigmatycznie, że „zakończenie rozmów nie oznacza zakończenia procesu decyzyjnego”.

Wszystko więc wskazuje na to, że choć oczywiście to do Donalda Trumpa należy ostatnie słowo, a jak wiadomo potrafi zachować się niekonwencjonalnie, to prócz ogólnych deklaracji o współpracy i tradycyjnego poklepywania po ramieniu z ust prezydenta Trumpa nie padnie deklaracja stworzenia stałej bazy sił USA w Polsce.

Ich obecność ma teraz charakter rotacyjny co oznacza, że trafiają do nas różne oddziały, podczas gdy Polska chciała stałej obecności dywizji pancernej U.S. Army na naszym terytorium.

Sprzeciwiają się temu jednak niektóre kraje Sojuszu, a w szczególności Niemcy, które uważają, że stała obecność byłaby naruszeniem „Aktu Stanowiącego o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa” zawartego między NATO i Rosją w 1997 roku.

Źródło: „Defense One”/nczas

29 KOMENTARZE

 1. Wygląda to na zemstę za porażkę 4:0.Przecież Amis nie będą bronić antysemitów.Zabrania im tego 29 poprawka. Na dodatek jeszcze umieją liczyć.Skąd Polin weźmie 2mld$ po wypłacie tych słynnych 350.
  A jeszcze marzenia ściętej głowy czyli F 35. I tak mamy szczęście,że Błaszczak nie wpadł na pomysł,żeby kupić Zumbacha.

  • „Brawo”. To jest komentarz na miare tego portaliku. jkm jest dumny. Co za dno. Ale rozumiem ze jakby usuwano takie wypociny to by bylo zero wpisow. Dno. Tfuu. Ruska agentura.

 2. Problem to mamy my Polacy, bowiem nie jest tak, że aktualnie polskojęzyczni rządzący nie wiedzą co należało by robić dla dobra Polski i nas Polaków, ale w tym, że oni tego robić nie chcą i im to wychodzi…

 3. Kolejne klamstwo. Ruska agentura na tym portaliku. A po wpisach widac samo dno i mul. PIS TYLKO PIS!!!!! DZIEKUJEMY PANIE ANDRZEJU.

 4. Każdy patriota buduje własne wojsko obronę swoich ziem a nie prosi obcych o to! To wszstko są agenci w rządzie, działają na pohybel kraju.

 5. Co to jest jedna dywizja ? Dlaczego 2 x krotnie większa od nas TURCJA ma 10 x krotnie większą armię przy nieco mniejszym od nas PKB/głowę ? ? ? ?

 6. Do logistyki i zabezpieczenia zydowskich stref autonomicznych takich jak CEP nie bedą potrzebne Patrioty i F35, wystarczy kilka APC uzbrojonych w karabiny maszynowe…

 7. dzięki temu, w razie konfliktu:
  – tysiące rosyjskich rakiet nie dolecą do celu we wschodniej flance NATO
  – ani 1 z tysięcy rosyjskich samolotów nie wleci z bombami na teren NATO
  – żaden z tysięcy rosyjskich czołgów nie wjedzie na teren NATO

  „Niewierni w popłochu uciekają przed blaskiem Krymskiego Chana bo się osobiście pojawił” – a nie to odwrotnie było – Chmielnicki i Chan Krymski zostali pobici 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here