Koszty i ryzyka po stronie Polski. W zamian niewielkie zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce

Andrzej Duda i Donald Trump. / foto: PAP
Andrzej Duda i Donald Trump. / foto: PAP

Prezydenci Donald Trump oraz Andrzej Duda podpisali w Waszyngtonie deklaracje, która zawiera jeden ważny punkt, obok wielu ogólników i potwierdzeń wcześniejszych ustaleń. Co takiego zostało ogłoszone podczas wizyty Prezydenta Polski w Stanach Zjednoczonych?

Relacje w mediach polskich wyglądają dokładnie tak, jak się można było spodziewać – w mediach rządowych trwają zachwyty nad „wzmocnieniem” sojuszu z USA, a w tych nierządnych padają słowa umniejszające randze tej wizyty.

Co tak naprawdę ustalono podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu? Pierwszym punktem, który się przebija w mediach jest zwiększenie liczebności żołnierzy amerykańskich o 1000. Nie ma to jednak dużego znaczenia, amerykanie stanowią obecnie ok. połowy wojsk sojuszniczych w Polsce, po tym minimalnym wzroście nic się w tej kwestii nie zmieni.

Jednocześnie żołnierze innych państw to obecnie ponad 13 tysięcy, po zmianach ponad 14 tysięcy, a więc już kilkanaście procent żołnierzy polskich – nie licząc tutaj Wojsk Obrony Terytorialnej. Warto pamiętać też o tym, że pierwszym ćwiczeniem podjętym przez żołnierzy USA w Polsce była ewakuacja do Niemiec.

Kluczowym punktem umowy jest ustanowienie w Polsce, a konkretnie w Poznaniu (czyli jednej z obecnych lokalizacji wojsk amerykańskich) dowództwa wojsk amerykańskich, które miałoby koordynować siły USA na całej wschodniej flance.

Utworzenie takiej bazy w Polsce oznaczać będzie zwiększenie liczby i intensywności szkoleń wojskowych odbywających się w naszym kraju, na którym skorzystają również polscy wojskowi, a także zwiększenie sił logistycznych w naszym kraju.

Nie ma jak na razie żadnych informacji dotyczących „Fortu Trump” i bardzo możliwe, że konkretów nie usłyszymy, natomiast wzmocnionych zostanie kilka punktów, w których stacjonują żołnierze USA, w szczególności właśnie ten w Poznaniu.

Potwierdzone zostały dotychczasowe ustalenia dotyczące finansowania, które nie prezentują się dla naszego kraju korzystnie. Polska ma zapłacić za kwestie związane z infrastrukturą, a szacunkowo będzie to koszt około 2 miliardów dolarów. Amerykanie pokryją natomiast koszt utrzymania swoich ok. 7,5 tysiąca żołnierzy w Polsce.

Ponadto deklaracja obejmuje utworzenie centrum szkoleniowego w Drawsku Pomorskim i innych lokalizacjach, w których przebywają wojska USA – jest to obecnie kilkanaście miejscowości. Dodatkowo zapowiedziano utworzenie bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej oraz utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej.

Widać więc wyraźnie, że za większość z postanowień tej deklaracji, która w dużej mierze dotyczy kwestii infrastrukturalnych, zapłaci Polska. W zamian za to amerykanie zobowiązują się do utrzymania dodatkowego tysiąca żołnierzy na naszym terytorium, co nie ma dużego znaczenia – zlokalizowanie większości infrastruktury na terytorium Polski może spowodować, że to właśnie one (a więc nasz kraj) znajdą się na liście pierwszych celów, w razie ewentualnego kryzysu militarnego.

Źródło: PAP/Rzeczpospolita/Wolnosc24

35 KOMENTARZE

  • „ala” i podobni jemu znowu w rozpaczy, że Polska jeszcze nie zbombardowana… Na razie muszą się zadowolić tylko tym, że między Polską i Rosją zamarł wszelki biznes, kontakty handlowe i dyplomatyczne. Swoją depresję te indywidua „leczą” podżeganiem do wojny. Co za kanalie!

   • No straszne że między Polską i Rosją zamarł biznes. Prawiczkom tęskni się za 1988 rokiem, wtedy był biznes polsko-rosyjski i w ogóle raj w PRLu

  • ala wilk,
   To dla ciebie straszne i straszy cię po nocach, że Polska jeszcze nie została wymazana z mapy świata. Ale ty i tobie podobne kanalie pracujecie nad tematem? Praawda antypolska gangreno!? Tęskni ci się za kolejnym rozbiorem Polski i za wrześniem z 1939 -go roku? Wtedy to był dla ciebie i podobnych kanalii biznes morderczy i w ogóle raj banderowsko -stepowy?

   Nikogo w Europie i na świecie nie straszą interesy z Rosją, oprócz wrogów Polski!

 1. JKM by pojechał i siary narobił. Beznadziejny portal dla lemingów z Ursynowa. Wciskają kity. JKM jedź z 10 żona na Białoruś jak ci się nie podoba!!!!!

  • Swego czasu „klasyk” nie nadaremno gadał…ch.j, doopa i kamieni kupa. Niedoinformowani myśleli, że to tylko brednie pijaczka? Wrogowie jak zwykle zasłaniali się teoriami spiskowym.

   • Chyba nic więcej nie trzeba dopisywać. Wszystkie punkty zawierają receptę na zagładę narodu i wymazanie państwa z historii świata?…

 2. W przypadku realizacji zbrodniczego Act 447 nalezy:
  1.zerwać wszelkie stosunki z USA.
  2.Zerwać wszelkie stosunki z Izraelem.
  3.Zaprosic ponownie wojska rosyjskie na terytorium Polski.

 3. 1000 żołnierzy hehe to jakieś jaja są czy na seri? to po to tam Duda leciał i taki szoł z tego był – już takich kabaretów nie myślałem że się doczekam.

  • Ten kabaret wyjątkowo kosztowny dla polskiego podatnika. Ten tysiąc i ich wcześniejsi koledzy, którzy błądzą na naszych drogach, gubią pociski czy też inną amunicję, będą mieć za kasę Polaków chyba dobrą salę do ćwiczeń przed występami kabaretowymi. Za 2 mld może ogarną? Na początek 2 mld a potem pewnie dalsze? Ciekawe czy te obce wojska już nie będą lać tubylców? A może przeciwnie? Rozochocą się?

 4. Maliniak normalnie szczytował jak stał przy trampku i prężył hamerykanskie muskuły. Trampek wygadał się , że plebs Polin będzie bulić za gaz i najemników 8 mld dolarów bez haraczu dla Bibiego

  PRESIDENT TRUMP: And as you know, we have 52,000 troops in Germany, and Germany is not living up to what they’re supposed to be doing with respect to NATO, and Poland is. I have to congratulate you. Thank you very much.

  But Poland is paying the max. The max will be raised.

 5. Dzisiaj w PiSia-TV taka nachalna propaganda sukcesu gorsza niż a Gierka i PO razem wziętych. Idę zwymiotować.

  youtube.com/watch?v=cnM_tJ32K2s

 6. Ręce opadają na takich Januszy biznesów. Z interesu i dojenia Polaków znowu wrogowie cieszą się. W roli głównej oczywiście „ala” jakieś klony ojce. Ciekawe kiedy dołączą kolejne judasze i podżegacze wojenni?

 7. Mówiąc krótko: polska armia jest likwidowana i zastępowana obcymi armiami pod pretekstem „zagrożenia rosyjskiego”. Przypominam: mówimy o Rosji – kraju wydającym na zbrojenia 1/20 tego co NATO i bez żadnych imperialnych aspiracji. Wszak do tej pory nie połknęli zrusyfikowanej Białorusi, odpuścili miękki podbrzusze w postaci Kazachstanu, nie zajęli Gruzji, wschodniej Ukrainy, krajów nadbałyckich. ROsjanie siędzą jak myszy pod miotłą pozwalając na wyżyanie mniejszości rosyjskiej we wschodniej Ukrainie, a nad Wisłą już tak ludziom wyprano mózgi, że spodziewają się rosyjskiej inwazji na Polskę. Nikt nie zadaje pytania „po co” i „jak”.

  Widzę, że skretynienie sięgnęło takiego poziomu, że nawet gdy przybywają tu kolejne tysiące żołnierzy amerykańskich, to komentarze są w stylu: kropla w morzu potrzeb.
  JAKICH potrzeb?
  Pacyfikacji Polaków pod 447 czy III Wojnie światowej prowadzonej z inicjatywy USA?

  • Komentarz nie chce przejść. Spróbuję inaczej i „na raty”. Nikt nie zadaje pytania „dlaczego atakują od 30 lat i zaatakować nie mogą?”

   • „raty” też nie przechodzą, ale obejrzyj tylko to youtube.com/watch?v=4sz00kPpuW4

    youtube.com/watch?v=BHra2eFFqBc

 8. As stated in the joint declaration, the United States and Poland continue to enhance our security cooperation. Poland will still provide basing and infrastructure to support military presence of about 1,000 American troops. The Polish government will build these projects at no cost to the United States. The Polish government will pay for this.

 9. 1MACIE WOJSKO RUSKIE W POLSCE I OTYM NIE WIECIE
  2 UKRAINCY TO SA RUSCY KOMANDOSI I 4 MILIONY W POLSCE SIE OSIEDLILO
  3 POLSKA JEST SPRZEDANA CZYLI POLIGON

  • Taa… Ukraińcom tak blisko do ruskich komandosów jak tobie do gołąbka pokoju… Być może i Ukraińcy są wojskiem ale bliżej im do rybaków znad Morza Martwego. Zresztą, ich przodkowie podobnymi metodami „trenowali” na cywilach, jak i obecni „rybacy” „trenują” na innych cywilach też na literę „P” Ciekawe skąd te podobne metody działania i takie kalki myślenia i postępowania? Czyżby wspólny przodek stepowy?…Pod poligon to już dawno nas gotują i na to ściągają haracz od tubylców. Tubylcom wmówiono, że to dla ich obrony a będą to żywe tarcze w przypadku starcia dwóch mocarstw…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here