Oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Pięciodniowy maraton na obydwu wybrzeżach

Prezydent Duda w USA Fot. Twitter
Reklama / Advertisement

Prezydent RP udał się do Stanów Zjednoczonych z pierwszą damą Agatą Kornahauser-Dudą. Towarzyszy mu także duża delegacja rządowa, w tym szefowie MSZ i MON.

Polska para prezydencka składa dzisiaj oficjalną wizytę w Białym Domu, gdzie spotyka się z prezydentem Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią. Głównym tematem rozmowy będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Prezydenci mają też rozmawiać na temat sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie.

Rozmowy toczone będą w Gabinecie Owalnym, a konferencja prasowa przewidywana jest na godz. 20 czasu polskiego. Po południu polska para prezydencka będzie uczestniczyć w przyjęciu wydanym dla niej w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wg MSZ wizyta A. Dudy to „początek podniesienia na wyższy poziom naszej współpracy militarnej, oczekujemy zwiększenia obecności Stanów Zjednoczonych, ich żołnierzy, wojsk na terenie Polski, uczynienia tej obecności bardziej trwałą”.

O tym, że zakończone zostały rozmowy między Polską i Stanami Zjednoczonymi na temat zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce poinformował jeszcze w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W czwartek 13 czerwca, rozpocznie się „robocza” część wizyty. Pierwszym jej punktem będzie spotkanie w Houston z burmistrzem miasta Sylvestrem Turnerem. Wieczorem para prezydencka spotka się z Polonią, a prezydent wręczy odznaczenia osobom zasłużonym. W Houston prezydent spotka się też z szefami amerykańskich firm energetycznych, a także z ministrem energii USA Rickiem Perry’m.

W sobotę prezydent będzie miał okazję obserwować test dronów zorganizowany we współpracy NIAS-NASA-ILOT. Następnie w Muzeum Sztuki w Reno prezydent otworzy Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie. W niedzielę para prezydencka będzie już w Kalifornii, gdzie w San Jose spotka się z przedstawicielami Polonii.

W San Francisco prezydent spotka się z wysokimi przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej (m.in. Google). Ciekawe czy prezydent Andrzej Duda poruszy też tematy nie zawsze zbyt uczciwych praktyk tych korporacji?

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement