Para Prezydencka z wizytą w Białym Domu. Powitanie Andrzeja i Agaty Dudy u Donalda Trumpa

Para prezydencka: Agata i Andrzej Duda w Waszyngtonie podczas powitania z Prezydentem Donaldem Trumpem i Melanią. / foto: PAP
Para prezydencka: Agata i Andrzej Duda w Waszyngtonie podczas powitania z Prezydentem Donaldem Trumpem i Melanią. / foto: PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w środę w południe miejscowego czasu zostali powitani przed Białym Domem przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i amerykańską pierwszą damę Melanię Trump.

Po ceremonii oficjalnego powitania w Gabinecie Owalnym odbędą się rozmowy par prezydenckich, po których do rozmów, pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, przystąpią delegacje obu krajów.

Jednym z głównych tematów rozmów będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Prezydenci mają też poruszyć temat sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie. Po rozmowach obaj przywódcy spotkają się z mediami.

Podczas konferencji prasowej prezydentów Dudy i Trumpa ma zostać ogłoszona decyzja obu przywódców co do umowy politycznej dotyczącej zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

Prezydent Duda powiedział w Waszyngtonie polskim dziennikarzom, że porozumienie, które zostanie podpisane w środę z USA, otworzy nowy rozdział w naszej współpracy militarnej, ale także na innych polach. Jak zaznaczył w środę zostanie podpisanych kilka porozumień.

„Stany Zjednoczone stanowią ten najważniejszy element architektury bezpieczeństwa na świecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo militarne. I dzisiaj są obecni żołnierze Stanów Zjednoczonych w Polsce, czego przecież kilka lat temu jeszcze nie było, o czym kiedyś marzył pan prezydent Lech Kaczyński – wielokrotnie mi o tym mówił – jest dziś faktem” – mówił Andrzej Duda przed spotkaniem z prezydentem USA.

Wyraził też nadzieję, że „ta obecność się zwiększy na różne sposoby”. „Natomiast oprócz tego mamy jeszcze bardzo ważne kwestie gospodarcze, które chcemy rozwijać, bezpieczeństwa energetycznego dla Polski” – podkreślił.

Po południu miejscowego czasu polska para prezydencka będzie uczestniczyć w przyjęciu wydanym w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego małżonkę z okazji wizyty Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Po zakończeniu oficjalnej wizyty w Białym Domu następnego dnia – w czwartek 13 czerwca – rozpocznie się robocza wizyta pary prezydenckiej w USA, która obejmie stany Teksas, Nevadę i Kalifornię.

(PAP)

11 KOMENTARZE

 1. Poklepią po plecach, może teraz nawet tym razem krzesło dadzą… A nasi geniusze jeszcze się nie połapali, że tamci przehandlowała europę środkową ruskim wzamian za neutralność w nadchodzącej wojnie z Chinami? Dlatego handlowi tak napierają w kwestii grabieży 300mld $ od ludu tubylczego, bo wiedzą, że czasu mało…

  • Dlaczego dziwolągi wierzące w te jakieś „300 mld $ od ludu tubylczego” nie są pozamykane w szpitalach psychiatrycznych? A może jednak są pozamykane? Wasze wariatkowo udostępnia pacjentom internet?

   • Zabrakło argumentów merytorycznych PISowcze? Idź lepiej popracuj na drugi etat, bo bedziesz musiał wyskoczyć ze 130K na waszych „strategicznych sojuszników” z rozbojniczego panstewka w azji…

  • To, że tego nie pojmujesz lub raczej wypierasz, jest co najwyżej smutne. Ataki personalne to odreagowanie dysonansu poznawczego? Tacy ładni, patriotyczni Twoi idole, a pełzają i pozwalają się czołgać i robią pod stołem deal równoważny V rozbiorowi RP. Alboś też zwykły trep oddelegowany na front wolnosciowy, żeby mącić. Bo wierchuszce puszczają zwieracze na myśl o tym, że ich deale z eskimosami zostały ujawnione.

  • Wieszcz,
   Teś @śmieszek, ala, ojciec i jeszcze paru innych manipulatorów doskonale rozumieją co jest grane. Celowo podjudzają i mają radochę jeśli tylko widzą w tym interes żeby osłabić Polskę i doić Polaków. To cwane podnóżki kanalii i urwali się ze stepowego cyrku.

 2. Poklepią po plecach, moze tym razem krzeslo nawet dadzą. A Ci się jeszcze się nie połapali, że tamci przehandlowali Europę środkową ruskim wzamian za neutralność w nadchodzącej wojnie z chinczykami? Dlatego handlowi tak napierają w kwestii grabieży 300mld $ od ludu tubylczego, bo wiedzą, że czasu mało…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here