M.J. Orłowski: Miesiąc przed wyborami wszystko już wiadomo. Zełenski dobiera ministrów i pisze nową konstytucję

Wołodymyr Zełeński fot. president.gov.ua
Wołodymyr Zełeński fot. president.gov.ua

Choć do dnia wyborów (21 lipca) pozostało jeszcze nieco ponad miesiąc, to jednak sytuacja na Ukrainie wydaje się banalnie prosta. Wołodymyr Zełenski i jego partia Sługa Narodu mogą już, na zamkniętych spotkaniach, rozdawać sobie ministerialne posady, a eksperci mogą zacząć przygotowywać projekt nowej konstytucji.

Mówi się, że istnieje: prawda, tylko prawda i … sondaże. W tym wypadku jednak, podobnie jak w przypadku wyborów prezydenckich, można mieć pewność, że badania opinii publicznej nie kłamią. Były aktor, komik, a od kilku tygodni prezydent Ukrainy ma tak ogromne społeczne poparcie, że swoją charyzmą poprowadziłby do zwycięstwa nawet stado zapijaczonych meneli. Ukraińcy zaufali Zełenskiemu i widzą w nim nadzieję na przyszłość, a ten doskonale wie, jak to wykorzystać.

45,6 procenta, takie poparcie uzyskać ma partia Sługa Narodu według sondażowni Edison Research. Wynik bardzo bliski 50 procent utrzymuje się w zasadzie od kilku tygodni. Co to oznacza? Spokojnie, już teraz, na 24 dni przed pójściem do urn, Zełenski może ogłaszać zwycięstwo.

Tylko, że nie sukces sam w sobie, jest głównym celem Sługi Narodu. Minimum i jednocześnie maksimum to większość konstytucyjna, która pozwoli na realne wprowadzanie zmian. Reform, na które Ukraińcy czekają z utęsknieniem. I w tym kontekście Zełenski również może być spokojny.

Nawet jeśli Słudze Narodu nie uda się uzyskać wyniku, który da konstytucyjną większość, to na drugą siłę w parlamencie wyrasta partia Głos, Swiatosława Wakarczuka. Znany piosenkarz nie jest może największym zwolennikiem aktora z Krzywego Rogu, ale zagłosuje za zmianami proponowanymi przez prezydenta. Lider Okean Elzy politycznie myśli bowiem bardzo podobnie jak Zełenski, szczególnie w tematach ograniczania majątków polityków i urzędników państwowych.

21 lipca będzie zatem wyłącznie formalnością, a o godzinie 20:00, kiedy to pokazane zostaną wyniki exit poll, Zełeński podniesie kieliszek szampana, wiedząc że uzyskał właśnie władzę absolutną.