List prawdy od ZUS! Już niedługo znajdziemy go w skrzynce pocztowej. Co będzie zawierał?

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere/PAP
Reklama / Advertisement

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął największą zbiorczą wysyłkę korespondencji z informacją o stanie konta ubezpieczonego. Maksymalnie do końca sierpnia listy trafią do ok. 20,5 mln Polaków.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego zawiera stan naszych finansów na koncie w ZUS na dzień 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r.

W podanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. Dodatkowo nasz kapitał zwiększony jest o wpłacone składki z całego 2018 r.

Miniony rok mamy dodatkowo rozbity na poszczególne miesiące, z przypisanymi do nich kwotami wpłaconych składek. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się z listu również jak wygląda stan ich subkonta – informuje rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz.

Stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame.

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w korespondencji również symulację hipotetycznej emerytury, obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS.

ZUS stosuje dwa warianty tych wyliczeń. – Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej – zaznacza Andrusiewicz.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego trafi do ok. 20,5 mln osób, które mają opłaconą w ostatnich 20 latach przynajmniej jedną składkę na swoje ubezpieczenie emerytalne lub posiadają wyliczony już kapitał początkowy, który odtwarza składki płacone przed 1999 r. Blisko 2,5 mln z nich otrzyma tę korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS-u to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wysyłka informacji powinna zakończyć się do 31 sierpnia 2019 roku. Zakład zwraca uwagę, że informacja o stanie konta zawiera instrukcję, jak czytać poszczególne pozycje danych.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement