Stop lichwiarstwu! Rząd wprowadza antylichwiarską ustawę, która ma chronić pożyczkobiorców

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Gotowa ustawa antylichwiarska zostanie niezwłocznie skierowana do Sejmu, by w lipcu parlament mógł ją przyjąć – oznajmił wicepremier Jacek Sasin.

Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa antylichwiarska ma ograniczyć samowolę działania firm pożyczkowych w Polsce.

Co zmienia nowy akt prawny?

  • Wprowadza nadzór KNF nad firmami pożyczkowymi. Ma być kontrola rynku bankowego, łącznie z pośrednikami, którzy często oferują niekorzystne lub nieuczciwe warunki.
  • Górna granica kosztów pożyczki ustalona została na poziomie 65 proc.
  • Nowe regulacje przewidują karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat dla każdego, kto oferuje pożyczki lichwiarskie.
  • Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych.

Ustawa ma powstrzymać też proceder wyłudzania mieszkań i nieruchomości.

Koniec z takimi sytuacjami, gdy osoby w dramatycznej sytuacji, często osoby starsze, za pożyczkę 2 tys. zł traciły mieszkanie, w którym żyły. Taki proceder będzie po prostu prawnie zabroniony – zapowiada Sasin.

Na koniec 2018 roku Polacy mieli 20,5 mln kredytów konsumpcyjnych na łączną sumę 164,3 mld zł. Średnia wartość kredytu to 8 tys. zł – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Jeśli dołożymy do tego 2,2 mln kredytów mieszkaniowych udzielonych gospodarstwom domowym, o łącznej wartości 406,4 mld zł, to wydajemy się mocno zadłużonym społeczeństwem.

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

  1. Dlaczego lichwa jest możliwa? Bo umowy są bardzo długie i skomplikowane tak jak całe nasze prawo. Może tu jest problem?

  2. I bardzo dobrze! W nauce katolickiej lichwa jest grzechem i była zabroniona! Wolny rynek to nie jest jakis mityczny twor tylko nazwa na siec kontaktow miedzyludzkich, w ktorych moga wystepowac patologie. Niekiedy ten rynek trzeba regulowac.

    • No to sie wreszcie zydom dostalo. Koniec bandyckich form egzystencji, ktore przynosily im glowne zrodlo utrzymania. Teraz na nic sie zdadza skomlenia o przywrocenie przywileju swych niechlubnych praktyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here