Piłkarki oburzone, że zarabiają znacznie mniej niż piłkarze. „Przepaść jak od polskiego klubu do finału Ligi Mistrzów”

Kobieta robi zdjęcie meczu smartfonem/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Kobieta robi zdjęcie meczu smartfonem/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Piłka nożna w wykonaniu kobiet nie wywołuje już zdziwienia. Choć jeszcze nie budzi takich emocji i zainteresowania jak męski futbol, to jednak różnica w zarobkach piłkarek i piłkarzy jest zawstydzająca. To przepaść, którą porównać można do tej, jaka dzieli polski klub od zwycięstwa w Lidze Mistrzów. Na trwającym mundialu zawodniczki zarobią bowiem zaledwie 7,5 proc. kwoty, którą rok temu podczas turnieju w Rosji otrzymali panowie – pisze Natalia Szewczak w „Business Insider”.

Kwota, jaką zarabiają kobiety na Mistrzostwach Świata to 30 milionów USD. Jest to zaledwie 7,5 proc. tego, co zarabiają mężczyźni. W Rosji piłkarze Mistrzostw Świata zgarnęli 400 mln USD.

Pomimo tych zmian (wzrostu puli nagród podczas kobiecego mundialu – red.) piłka nożna jest jeszcze dalej od celu, jakim jest równość wszystkich zawodników Mistrzostw Świata bez względu na płeć – napisała Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych, która współpracuje z FIFA w oświadczeniu z października 2018 roku.

Zdaje się jednak, że piłkarki pomijają istotny fakt – popularność. Zgodnie z nieprzebłagalnymi zasadami rynku, ilość osób zainteresowanych danym sportem zwiększa ilość chętnych reklamodawców gotowych zapłacić większe pieniądze za to, by w trakcie meczów były widoczne reklamy ich marek.

A powiedzmy sobie szczerze: Ile procent osób ogląda żeńskie mistrzostwa świata w piłce nożnej albo ile osób jest w stanie z marszu powiedzieć, kiedy mają one miejsce? Tymczasem o mistrzostwach świata mężczyzn – na które powszechnie mówi się po prostu mistrzostwa świata – wiedzą właściwie wszyscy.

Dochodzi oczywiście też fakt, że piłkarki są mniejsze, słabsze i wolniejsze, niż piłkarze.

Źródła: businessinsider.com/nczas.com

6 KOMENTARZE

 1. Jeżeli ktoś protestuje przeciwko takim dysproporcjom, to zawsze pytam jaka drużyna zdobyła mistrzostwo świata, Europy lub Puchar Europy. Jeszcze nikt nie odpowiedział (sam zresztą też nie wiem, choc piłką interesuję się od dziecka).

 2. Ogladalnosc kobiecej pilki noznej bedzie wieksza, jezeli pilkarki po kazdym strzelonym golu beda tak jak faceci zdejmowac koszulke, a po meczu tak jak faceci beda sie nimi wymieniac z zawodniczkami przeciwnej druzyny. I zadnych dodatkowych warstw materialu pod koszulka ma byc. Gola klata to gola klata.

  • A no właśnie. Jak równość to równość.

   Idźmy jednak dalej!
   Powinni wyrównać średnią sprintów kobiet i mężczyzn. Gdy taki piłkarz biegnie za szybko, niech dostaje żółtą kartkę.

 3. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby piłkarki ogłosiły się mężczyznami i grały w lidze męskiej.
  Wtedy wyniki przełożą się na zarobki w sposób jawny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here