Ale jazda w Niemczech. Zieloni zrównali się z CDU. Katastrofalne wyniki rządzących partii. W Polsce PO idzie tą samą drogą?

Donald Tusk i Angela Merkel. Foto: PAP/EPA/Antonello Nusca

To prawdziwa katastrofa. Rządząca przez dziesięciolecia w Niemczech – CDU/CSU została dościągnięta przez Partię Zielonych. W najnowszym sondażu obie partie mają po równo – poparcie na poziomie 25%.

Tuż za tą dwójką lokują się notowania prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) – 13,5 %.

Następuje dekompozycja tradycyjnych partii: chrześcijańskiej demokracji, ktora od dawna przestała być chrześcijańską stając się partią centrowo-lewicową i socjaldemokratycznej dla której marsz CDU na lewo spowodował, że straciła swoją przestrzeń. Ta ostatnia staje się jedną wielu partii i lotem koszącym spada coraz niżej w sondażach. Taki stan rzeczy niedługo spowoduje, że SPD kiedyś partia która rządziła Niemcami, stanie przed trudnym wyborem. Co zrobić, żeby nie zniknąć?

Główny powód dołowania obu partii to brak poważnych ofert dla społeczeństwa. Ten sam los grozi Platformie Obywatelskiej.

PO tak naprawdę nie ma nic do zaoferowania. Ostatnie propozycje które napłynęły z frontu opozycji w postaci decentralizacji Polski czy ewentualnego wprowadzenia podatku katastralnego, który spowoduje zubożenie społeczeństwa, to po prostu ośmieszenie samego siebie. Efektem będzie potężna klęska w wyborach parlamentarnych na jesieni tego roku i nieuchronny rozpad tej partii, ponieważ po kolejnych takich wyborach elektorat tej partii, po pierwsze się skurczy a po drugie będzie chciał stworzyć nową bardziej efektywną organizacje polityczne

Źródło: Europe Elects