Polska pod rządami PiS przegoniła Niemcy. Ceny prądu wyższe niż na Zachodzie

Słupy wysokiego napięcia/fot. pexels.com
Słupy wysokiego napięcia/fot. pexels.com

Piotr Lisiecki, prezes firmy Boryszew wprost stwierdza, że hurtowe ceny energii są w Polsce wyższe niż w Niemczech. To jego komentarz odnośnie zapowiedzi rządowych dopłat do przemysłu energochłonnego.

Najmniejsze firmy oraz szpitale i gospodarstwa domowe będą miały zamrożone ceny prądu. Więcej zapłacą zaś duże przedsiębiorstwa oraz korporacje. Dokument przeszedł szybko przez Sejm, teraz trafił do Senatu, gdzie będzie rozpatrywany w przyszłym tygodniu.

To jednak w praktyce niewiele. Szef Grupy Boryszew uważa, że ceny prądu są w Polsce po prostu kosmicznie wysokie. Zwraca uwagę na fakt, że nawet w o wiele bogatszych Niemczech za prąd płaci się mniej.

Miks energetyczny w Polsce jest oparty na węglu, dlatego wpływ cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla jest wyjątkowo wysoki. Roczne zapotrzebowanie na energię dla Grupy Boryszew wynosi ok. 500 GWh. Koszt energii elektrycznej dla całej grupy w 2018 r. to ok. 130 mln zł. Koszty zwiększonej energii Grupa ponosi już od 1 stycznia 2019 roku – powiedział money.pl prezes Grupy Boryszew Piotr Lisiecki.

Zwraca też uwagę na planowane wejście od 1 października przyszłego roku kolejnych regulacji i związanych z nimi obciążeń np. poprzez opłatę mocową. Jeśli nie wprowadzi się żadnej ulgi dla przemysłu, wzrośnie koszt za każdą MWh o 40 zł.

Prowadzimy działania optymalizacyjne, ograniczamy wybrane inwestycje, a w niedużej części przenosimy wzrost cen na klienta końcowego w Polsce – stwierdza Lisiecki.

Obecnie w Polsce za 1 MWh płacimy 65 zł więcej, niż na niemieckim rynku.

Źródło: money.pl

9 KOMENTARZE

 1. A dlaczego prąd w Niemczech jest tańszy? Bo 40 procent jego produkcji pochodzi ze źródeł ekologicznych – klient prywatny może sobie wybrać między różnymi taryfami, w tym tańszymi na ekoprąd. W Polsce nawet nie ma takiej możliwości.

  Ale dla korwinistów rozwój energetyki odnawialnej to „lewactwo”, trudno więc oczekiwać, by jakieś przemyślenia głębsze tu mieli.

  • Prąd jest droższy bo UE każe płacić nam za emisję CO2, mimo że za ocieplenie klimatu odpowiada wzrost aktywności słońca. Nie siej propagandy!

   • kiedys nie bylo oplat za co2 i dymano polskich klientow tak samo jak dzis ty korwinowski pajacu
    i dymano by ich jeszcze bardziej gdyby nie URE

   • Bardzo dobry żart:)

    Aktywność Słońca? To nie wiesz, że ona raz rośnie, raz spada w cyklach kilkunastoletnich? I akurat ostatnio była najniższa od 200 lat. A temperatura rośnie od wielu lat. A dokładnie, od początku ery przemysłowej, czyli zwiększonej emisji CO2.

   • Proponuję, żebyś dalej zajmował się tylko pisaniem komu i jak byś chciał obciągnąć. Nie próbuj się włączać w jakąś merytoryczną dyskusję, bo za głupi na to jesteś.

 2. Panie redaktorze Sommer, dlaczego na portalu Wolność(?) blokowane są komentarze? Za to lewackie się dopuszcza w najlepsze. Czy Pan jest jeszcze właścicielem portalu czy już nie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here