Od 15 września musimy pamiętać kod PIN karty płatniczej. Trzeba go będzie podawać nawet dla kwot poniżej 50 zł

fot. Pixabay

Za dwa miesiące płacenie zbliżeniowe nie będzie już takie proste, jak dziś. Pojawi się konieczność wprowadzenia kodu PIN nawet przy małych transakcjach. 

Banki będą musiały bardziej restrykcyjnie podchodzić do bezpieczeństwa swoich klientów. Wymusza to dyrektywa PSD2, która zacznie obowiązywać od połowy września.

Jednym z mechanizmów, jakie wprowadza, jest konieczność podawania PIN-u przy transakcjach zbliżeniowych na kwotę mniejszą niż 50 zł. PSD2 nakłada na banki obowiązek podniesienia poziomu bezpieczeństwa transakcji do 14 września 2019 roku. Chodzi głównie o zwiększenie częstotliwości wpisywania numeru PIN. Będzie on wymagany po przeprowadzeniu pięciu transakcji. Potem licznik się wyzeruje i kolejne pięć płatności będzie można wykonać bez PIN-u.

Ponadto dyrektywa wprowadza limity wartościowe transakcji. Jednorazowa kwota transakcji nie będzie mogła być wyższa niż 50 euro (ok. 210 zł). Jednocześnie suma następujących po sobie transakcji zbliżeniowych bez kodu PIN nie będzie mogła przekraczać 150 euro (ok. 640 zł). Wyjątkiem mają być płatności na autostradach i strefach płatnego parkowania.

Źródło: bezprawnik.pl / next.gazeta.pl