Co 9 minut niepotrzebnie umiera Polak z niewydolnością serca. Powodem jest brak leku. Pacjenci protestują

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP

Każdego rok możliwe byłoby uratowanie życia 15 tys.Polaków z niewydolnością serca, o ile refundacji podlegałaby innowacyjna terapia oparta na substancjach czynnych.

Lek sakubitryl/walsartan nie trafił przed wakacjami na listę leków współfinansowanych przez budżet. Pacjenci mówią „dość” i żądają prawa do dłuższego, godnego życia.

W Polsce na niewydolność serca cierpi około 700-800 tys. chorych, szacuje się jednak, że liczba ta może sięgać miliona osób. Brak innowacyjnego leczenia zmusza chorych do rezygnacji z życia zawodowego, a to w konsekwencji wiąże się z ogromnymi stratami dla budżetu państwa: ZUS rocznie wydaje 151 mln zł z tytułu zasiłków, rent, itp.

9 minut to częstotliwość, z jaką umierają Polacy z niewydolnością serca, którym życie mogłaby przedłużyć refundacja leku zawierającego połączenie dwóch substancji akubitryl/walsartan. Jest dopuszczony do stosowania na terytorium Polski i posiada rekomendacje lekarzy kardiologów, którzy są przekonani o jego przełomowości. Dostęp do niego mają już w ramach refundacji pacjenci w wielu krajach Europy, co przełożyło się na ograniczenie potrzeby ich hospitalizacji.

W imieniu pacjentów z niewydolnością serca apelujemy do ministra o pochylenie się nad sytuacją chorych i uwzględnienie w najbliższym projekcie listy leków refundowanych ratunku dla pacjentów z niewydolnością serca – mówi Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce.

Pacjenci do tej pory próbowali dialogu z Ministerstwem Zdrowia. Od maja zbierają podpisy pod petycją w sprawie dostępu do godnego leczenia dla chorych z niewydolnością serca.

Każdego roku można by uniknąć śmierci 15 tys. chorych, dla których ratunkiem jest wprowadzenie na listę środków refundowanych leku zawierającego sakubitryl i walsartan. Sytuacja chorych jest na tyle trudna, że nie możemy już dalej czekać. Głośno wyrażamy sprzeciw przeciwko niepotrzebnym śmierciom dziesiątek tysięcy Polaków! – protestuje Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjenckich.

Źródło: PAP