NASA ostrzega! To będzie KONIEC ŚWIATA! Symulacje naukowców pokazują, że miasta na Ziemi znikną

Lodowiec na Antarktydzie/fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons
Lodowiec na Antarktydzie/fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons

NASA bije na alarm. Topnienie lodowców doprowadzi do podwyższenia poziomu wód o  5 metrów, co spowoduje, że na całym globie pod wodą znajdą się miasta położone na wybrzeżach.

Naukowcy z amerykańskiego Georgia Institute of Technology przyjrzeli się pokrywie lodowej w Antarktyce. Wyniki ich analiz są zatrważające.

Jak wynika z badań opublikowanych przez NASA, proces topnienia lodowców gwałtownie przyspieszył od 2014 roku.

Skala topnienia pięciu antarktycznych lodowców podwoiła się w ciągu ostatnich sześciu lat i działo się to pięciokrotnie szybciej niż w latach 90. XX wieku – czytamy w opracowaniu.

W projekcie ufundowanym przez NASA wzięto na celownik lodowiec Thwaites w Antarktyce. Analizy pokazują, że jego topnienie przyspieszy, a w efekcie poziom mórz podniesie się początkowo o 50 centymetrów, a następnie o 5 metrów. Inne lodowce Antarktyki są w podobny sposób niestabilne.

Symulacje naukowców zakładały początkowo, że utrata przez lodowce zmrożonej masy zacznie się za około 600 lat. Teraz przewidywania mówią o przyszłości odległej o 200, a nawet 150 lat. Zmiany będą nieodwracalne.

Badania Antarktyka od 2014 roku nie pokazują jeszcze tak znaczącej utraty pokrywy lodowej, ale w opracowaniu ujęto już rekord: dane satelitarne pokazują, że Antarktyka straciła w ostatnim czasie tyle lodu morskiego, co Arktyka przez 34 lata.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

2 KOMENTARZE

  1. Nie będę komentować oceny czasu, w jakim lodowiec może się roztopić, bo tego nie wiem. Wiem za to na pewno, że żadne zmiany na Ziemi nie są niedwracalne.

  2. Antarktyka straciła w ostatnim czasie tyle lodu morskiego, co Arktyka przez 34 lata.

    Topnienie lodu morskiego nie powoduje podnoszenia poziomu wód, wręcz przeciwnie. Co innego lądolód, ale nie bardzo rozumiem jak może topnieć lądolód Antarktyczny skoro tam temperatura nawet latem nie wzrasta powyżej zera.
    Artykuł jest dość bzdurny i chaotyczny, więc prawdopodobnie fałszywy, nastawiony na przestraszenie pospólstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here