Polsat masakruje TVN i TVP. Są wyniki raportu z czasu kampanii wyborczej

Zygmunt Solorz/fot. PAP/Marek Górczycki
Zygmunt Solorz/fot. PAP/Marek Górczycki

III RP to kraj, w którym prywatna stacja jest rzetelniejsza i uczciwsza, niż utrzymywana z naszych podatków pod przymusem telewizja „publiczna”. Z raportu Press Service na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że „najbardziej wyważony materiał z podsumowaniem kampanii do europarlamentu wyemitowały »”Wydarzenia«”. – Wspomniano w nim o działaniach wszystkich komitetów ogólnopolskich, nie wartościując żadnego z nich – zaznaczono.

Wyniki są jednoznaczne. Fakty TVN mają emocjonalne nastawienie do PiS. TVP broni partii rządzącej przed atakami opozycji i innych mediów. Najkorzystniej wypadają materiały i serwisy kierowanego przez Dorotę Gawryluk Polsatu, bo jego dziennikarze zachowują obiektywizm – informuje wp.pl na podstawie wyników raportu Press Service.

Badanie objęło 1077 materiałów z „Wydarzeń” Polsatu, „Faktów” TVN i „Wiadomości” TVP oraz publicystycznych programów „Wydarzenia i Opinie” Polsatu, „Faktów po Faktach” TVN i „Gościa Wiadomości” TVP.

Najważniejsze tematy w analizowanym okresie to strajk nauczycieli, rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim, Marsz Suwerenności, kwestia Ustawy 447, film braci Sekielskich, powodzie i kampania do Parlamentu Europejskiego

Wszystkie stacje najwięcej mówiły o Prawie i Sprawiedliwości. Nieco mniej o Koalicji Europejskiej. Na trzecim miejscu była Wiosna. Raport zwraca uwagę, że „Wydarzenia” Polsatu częściej niż konkurencja wspominały o komitetach spoza tzw. wielkiej dwójki, czyli PiS i Koalicji Europejskiej. Dziennikarze „Wydarzeń” w 11 materiałach informowali m.in. o komitecie Kukiz’15. W „Faktach” i „Wydarzeniach” wyemitowano po 4 informacje dotyczące tego ugrupowania – oceniają autorzy raportu.

Podkreślono, że w „Wiadomościach” komitet PiS „był traktowany z bardzo dużą przychylnością, a komitet Koalicji Europejskiej prezentowano w zasadzie tylko w złym świetle”. – Autorzy materiałów TVP wspierali PiS i krytykowali opozycję. Często były to nawet działania prewencyjne, w których dziennikarze bronili polityków PiS jeszcze przed jakimkolwiek atakiem – zauważono.

W Faktach TVN w dużej części materiałów można było dostrzec emocjonalne nastawienie autora do ugrupowania rządzącego. Zwykle nie była to jawna krytyka, ale wspomnienie niedociągnięć PiS. W stosunku do pozostałych komitetów dziennikarze TVN wykazywali się większą bezstronnością. W analizowanym okresie 55 zbadanych przez Press Service materiałów Faktów uznano za neutralne wobec PiS, natomiast 46 za nieprzychylne – zaznaczono.

Z kolei ostatni dzień kampanii wyborczej w TVP „brzmiał jak reklama przygotowana przez zespół PR ugrupowania rządzącego”. Najbardziej wyważony materiał przygotowały „Wydarzenia” Polsatu. Wspomniano w nim o działaniach wszystkich komitetów ogólnopolskich, nie wartościując żadnego z nich.

W programach publicystycznych również wygrywa Polsat. W „Wydarzeniach i Opiniach” liczba gości z PiS i KE była na podobnym poziomie. Dziennikarze zadawali merytoryczne pytania i nie sugerowali odpowiedzi.

W „Faktach po Faktach” odnotowano w trzech przypadkach nieprzychylne nastawienie do zaproszonych gości z komitetu PiS. Z kolei prowadzący program „Gość Wiadomości” mieli jasne nastawienie do przedstawicieli ugrupowań.

Źródło: wp.pl

4 KOMENTARZE

  1. Polsat rzetelny? Moja wrodzona inteligencja nie pozwoliłaby mi takich falszow mówić nawet gdybym gadał do debili. Widzę że pedały sobie poslady cukruja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here