Najnowszy sondaż wyborczy. PiS na czele z ogromną przewagą. W Sejmie 3 partie

sondaz_kaczynski_PiS_Nowoczesna
Jarosław Kaczyński i Sejm. / fot. Twitter/PAP

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu, 44 proc. głosujących poparłoby PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, 21 proc. oddałoby głos na PO, a 6 proc. na PSL; progu wyborczego nie przekroczyłyby Kukiz’15, Wiosna Biedronia i Nowoczesna – wynika z sondażu CBOS. 

Według sondażu frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosłaby 73 proc. – o 4 pkt proc. mniej niż w sondażu z ubiegłego miesiąca.

W porównaniu z wynikami z czerwca, poparcie dla PiS nie zmieniło się. O 1 pkt proc. mniej ankietowanych niż przed miesiącem zadeklarowało chęć głosowania na PO. PSL zanotował wzrost poparcia o 3 pkt proc.

Poza progiem wyborczym znalazłyby się: Kukiz’15 z 4 proc. poparcia (bez zmian), Wiosna (spadek o 3 pkt proc.), KORWiN – 3 proc. (bez zmian); SLD – 3 pkt proc. (plus jeden pkt proc.). Po 1 proc. ankietowanych oddałoby swój głos na Nowoczesną, Ruch Narodowy i Partię Razem.

Tak samo jak w czerwcu 11 proc. osób zapowiadających swój pewny udział w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby odbywały się już teraz, nie wie, na którą partię oddałaby swój głos.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4–11 lipca 2019 r. na liczącej 1115 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych.

2 KOMENTARZE

  1. Jak widać Konfederacja „nie istnieje”, nie jest kwalifikowalna według twórców sondażu.
    Potraktowanie oosobno partii KORWIN i Ruchu Narodowego świadczy, że „sondażowcy” przyjmują – a tym samym tresują odbiorców mediów ustawiając ich myślenie- że Konfederacji nie ma….

    • Po pierwsze, Konfederacja nie jest partią, podobnie jak nie jest nią Koalicja Obywatelska. Dlatego właśnie Korwina i narodowców sondaże liczą osobno, dokładnie tak, jak PO czy Nowoczesną, mimo że tworzą KO. Jak będą ogłoszone komitety do Sejmu i będzie wiadomo, że będą jakieś wspólne listy, to wówczas sondażownie będą miały podstawę, by uwzględniać razem obecnie odrębnie działające partie. Takimi śmiesznymi zarzutami zresztą rzeczywistości nie zakrzywicie – razem i tak wychodzi wam 4 procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here