Epidemia kiły w Unii Europejskiej. Najbardziej zagrożeni są młodzi homoseksualiści

Zarazki kiły. W Europie notuje się rekordową liczbę zachorowań na nią. Zdjęcie: homelab
Zarazki kiły. W Europie notuje się rekordową liczbę zachorowań na nią. Zdjęcie: homelab
Reklama / Advertisement

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)informuje o rekordowej liczbie zachorowań na kiłę. Po 70-procentowym wzroście w ciągu 7 lat ich liczba przewyższa liczbę zarażeń HIV.

Z raportu sporządzanego przez ECDC na podstawie danych z 30 europejskich krajów wynika, że liczba zachorowań na kiłę w latach 20010 – 2017 wzrosła o 70%. W 2017 roku, z którego pochodzą ostatnie dane w krajach tych odnotowano 33189 przpadków. Według szwedzkich badaczy to więcej przypadków niż liczba zrażeń HIV wywołującym AIDS.

Kierownik programu ECDC ds. HIV i chorób wenerycznych, Andrew Amato-Gauci, skomentował nowe dane, mówiąc: „Wzrost liczby zakażeń kiłą, które obserwujemy w Europie i innych krajach na całym świecie, jest wynikiem kilku czynników, takich jak seks bez prezerwatywy i z wieloma partnerami seksualnymi, w połączeniu z mniejszym lękiem przed zakażeniem wirusem HIV. ”

W kilku krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Islandii i Irlandii, liczba przypadków kiły wzrosła ponad dwukrotnie, przy czym tylko dwa kraje, Rumunia i Estonia, odnotowały spadek liczby nowych przypadków.

Najbardziej narażeni na zachorowania są homoseksualiści w wieku 25 – 34 lata.

Kiła nie jest jedyną chorobą przenoszoną drogą płciową, która odnotowuje wzrost w Europie. W zeszłym roku Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego ujawnił, że kraj odnotował rekordowy wzrost liczby przypadków rzeżączki w 2017 r.Wcześniej uważano, że ta choroba została już niemal całkowicie wyeliminowana.

Reklama / Advertisement