Świat na krawędzi wojny. Rosyjskie bombowce strategiczne nad Bałtykiem [VIDEO]

Rosyjski bombowiec strategiczny Tu 160 w asyście myśliwca Su-35S nad Bałtykiem fot. Twitter @FinnishAirForce
Rosyjski bombowiec strategiczny Tu 160 w asyście myśliwca Su-35S nad Bałtykiem fot. Twitter @FinnishAirForce

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 pojawiły się nad Bałtykiem. Na spotkanie wyleciały im myśliwce z Finlandii, Szwecji oraz Danii.

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 przeprowadziły 15 lipca 7 godzinny patrol nad Morzem Bałtyckim. Na części trasy były eskortowane przez myśliwce Su-35S i samolot wczesnego ostrzegania A-50.

Lot odbył się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony na niektórych etapach trasy rosyjskim samolotom towarzyszyły myśliwce F-16 z Duńskich Sił Powietrznych, F/A-18 Fińskich Sił Powietrznych i JAS-39 Gripen szwedzkich sił powietrznych.

Ponaddźwiękowe bombowce strategiczne Tu-160, w kodzie NATO oznaczone jako „Blackjack”, są przystosowane do przenoszenia broni nuklearnej. Stosunkowo rzadko zapuszczają się nad Bałtyk i raczej mało prawdopodobne, by zostały użyte bojowo w tym rejonie. Zasięg przenoszonych przez nie pocisków manewrujących CH-55SM to 3000 km, więc nie ma potrzeby zbliżania się do atakowanego celu i narażania na zestrzelenie przez myśliwce lub obronę przeciwlotniczą przeciwnika.

Mamy więc do czynienia z pokazem siły. Ostatni tego typu przelot nad Morzem Bałtyckim z udziałem bombowców Tu-160 miał miejsce we wrześniu 2018 roku.

Źródło: Ministerstwo Obrony Rosji/nczas

4 KOMENTARZE

  1. I co z tego, amerykanie lataja i robią manewry na Morzu Czarnym więc Rosji wolno latac nad Bałtykiem, to bardziej logiczne niz obecnośc amerykanów nad Morzem Czarnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here