Miało być spowolnienie a jest spadek. Szokujące ekonomistów dane dotyczące produkcji w Polsce

huta/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
huta/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Produkcja w Polsce spadła o prawie 3 proc., podczas gdy ekonomiści przewidywali wzrost o około 2 proc. Dane opublikowane przez GUS zaszokowały specjalistów. To pierwsza tak dramatyczna sytuacja od 2017 roku.

W czerwcu produkcja przemysłowa w Polsce była niższa niż w analogicznym okresie w poprzednim roku. To pierwsza taka sytuacja od 2017 roku.

Ostatnie miesiące były ciągłym wzrostem, w mniejszym lub większym stopniu. Co prawda ekonomiści prognozowali wyhamowanie – z około 6-7 proc. do 2 proc. – jednak nie spodziewali się spadku. A spadek jest i wynosi „grubo ponad 2 proc.”, jak zaznacza money.pl.

W skali roku spadek produkcji odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży – o 13,5 proc., metali – o 11,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,7 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 8,5 proc., mebli – o 6,2 proc. czy wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 6 proc. – czytamy na money.pl.

Po zaskakująco słabych danych wracają obawy o przyszłość kluczowego dla gospodarki sektora przemysłowego. Poważne problemy sygnalizuje już od wielu miesięcy indeks PMI dla przemysłu – dodaje portal.

Ankiety, na podstawie których powstaje indeks PMI wskazują, że osłabienie napływu zamówień w czerwcu widoczne było w szybszym spadku produkcji. Ponadto produkcja ograniczona została również z powodu rosnącego poziomu zapasów.

Źródło: money.pl