Miało być spowolnienie a jest spadek. Szokujące ekonomistów dane dotyczące produkcji w Polsce

huta/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
huta/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Produkcja w Polsce spadła o prawie 3 proc., podczas gdy ekonomiści przewidywali wzrost o około 2 proc. Dane opublikowane przez GUS zaszokowały specjalistów. To pierwsza tak dramatyczna sytuacja od 2017 roku.

W czerwcu produkcja przemysłowa w Polsce była niższa niż w analogicznym okresie w poprzednim roku. To pierwsza taka sytuacja od 2017 roku.

Ostatnie miesiące były ciągłym wzrostem, w mniejszym lub większym stopniu. Co prawda ekonomiści prognozowali wyhamowanie – z około 6-7 proc. do 2 proc. – jednak nie spodziewali się spadku. A spadek jest i wynosi „grubo ponad 2 proc.”, jak zaznacza money.pl.

W skali roku spadek produkcji odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży – o 13,5 proc., metali – o 11,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,7 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 8,5 proc., mebli – o 6,2 proc. czy wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 6 proc. – czytamy na money.pl.

Po zaskakująco słabych danych wracają obawy o przyszłość kluczowego dla gospodarki sektora przemysłowego. Poważne problemy sygnalizuje już od wielu miesięcy indeks PMI dla przemysłu – dodaje portal.

Ankiety, na podstawie których powstaje indeks PMI wskazują, że osłabienie napływu zamówień w czerwcu widoczne było w szybszym spadku produkcji. Ponadto produkcja ograniczona została również z powodu rosnącego poziomu zapasów.

Źródło: money.pl

6 KOMENTARZE

  1. Poziom skretynienia tego co pozostało po społeczeñstwie (narodzie) polskim – jest szokujący !
    Efektem tego stanu rzeczy jest ustawiczne głosowanie na tych samych ,do cna nikczemnych bandytòw,kretynòw ,szubrawcòw ,gangsteròw agentòw ,zdrajcòw i popaprañcòw od 1989 roku…

    • Sam żeś to cwelu sobie wkleił. Wklejasz to jak jakiś pojeb pod każdym artykułem, to pewnie w bańce już ci się posrało i nie pamiętasz, gdzie tym spamujesz. Żeby to jeszcze było coś na poziomie wyższym od przemyśleń wioskowego głupka, czym by się można pochwalić, to rozumiem.

  2. Ten spadek jest szokiem jedynie dla ekonomistów . Przedsiębiorcy wiedzą to od pół roku . A zobzczymy jaki szok spotka ekonomistów po Nowym Roku ……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here