Czy coś się szykuje? Polska sprowadzi swoje złoto z Londynu

Sztabki złota w NBP. Foto: PAP / Leszek Szymański
Sztabki złota w NBP. Foto: PAP / Leszek Szymański

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział, że Polska sprowadzi swoje złoto z Londynu. Chodzi o 100 ton, które jest zdeponowane w Banku Anglii. Na Wyspach pozostanie jednak 129 ton, które będą inwestowane w dotychczasowy sposób.

Glapiński zapowiedział tego typu działania w 2018 r., kiedy składał przed Sejmem sprawozdanie ze swojej pracy. Poinformował wówczas, iż zarząd NBP zdecydował o dywersyfikacji miejsc przechowywania i przeniesieniu prawie połowy obecnego zasobu złota – ok. 100 ton.

– Operacja ta zostanie przeprowadzona zgodnie z harmonogramem zapewniającym jej bezpieczeństwo. Przedstawimy informację o jej dokonaniu już po jej zakończeniu. Złoto, które pozostanie w Londynie – ok. 129 ton – będzie inwestowane w dotychczasowy sposób – powiedział Glapiński.

NBP zakupił 25,7 ton złota, a w 2019 r. – kolejne 100 ton. Obecnie posiada on 228,6 ton.

– Z możliwości przechowywania złota w Banku Anglii korzysta większość kontrahentów aktywnych na światowym rynku złota. Pozwala to nie tylko bezpiecznie przechowywać zasoby, ale również podnosić ich dochodowość. W 2018 r. przychody z lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro, czyli ok. 11,4 mln zł – poinformował Glapiński.

Źródło: businessinsider.com.pl