Szok! Sprawdź ile pieniędzy ZUS wypłacił Ukraińcom

zdj. ilustracyjne. Foto: pexels
zdj. ilustracyjne. Foto: pexels

Aż 6 tys. świadczeń ZUS wypłacił w 2018 r. Ukraińcom pracującym w Polsce. Ich łączna wartość to 7 mln zł! Mimo to cudzoziemcy wpłacają do ZUS większą kwotę aniżeli ta, którą z niego otrzymują.

Niedawno ZUS opublikował badanie „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych 2019 – wydanie 2”. Wynika z niego, że w 2008 r. było zarejestrowanych w polskim systemie emerytalnym 65 tysięcy cudzoziemców, z kolei w 2018 r. 569 tysięcy.

Oznacza to 9-krotny wzrost liczby obcokrajowców w Polsce. Co ciekawego, wzrost w przypadku osób z Unii Europejskiej był 2-krotny, natomiast w gdy idzie o cudzoziemców spoza Wspólnoty, 11-krotny.

Najwięcej osób objętych w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych to Ukraińcy (420 tys.). Kolejne miejsca zajmują: Białorusini (34 tys.), Wietnamczycy (8 tys.), Mołdawianie (prawie 8 tys.) oraz Rosjanie (ok. 8 tys.).

Coraz liczniejszą grupę stanowią także osoby pochodzące z Indii, Nepalu i Bangladeszu.

Według danych ZUS, statystyczny cudzoziemiec pracujący w Polsce to mężczyzna, mieszkający na Mazowszu, w wieku od 20 do 49 lat.

W ubiegłym roku ZUS wypłacił cudzoziemcom 6,9 mln zł emerytury. Przeciętne świadczenie to 1100 zł, zaś przeciętna emerytura to 2100 zł. Łącznie, cudzoziemcy wpłacili do ZUS 13,7 mld zł.

Obcokrajowcy wpłacają do ZUS coraz większe kwoty, a politycy upatrują w tym ratunek dla systemu emerytalnego. W raporcie można jednak przeczytać, że „Cudzoziemcy przybywający do Polski mogą w pewnym stopniu poprawić sytuację demograficzną, ale nie zahamują niekorzystnych trendów związanych ze starzeniem się społeczeństwa”.

Źródło: fakt.pl

8 KOMENTARZE

  1. Poziom skretynienia tego co pozostało po społeczeñstwie (narodzie) polskim – jest szokujący ! Sam jestem tego ewidentnym przykładem!
    Efektem tego stanu rzeczy jest ustawiczne głosowanie przez najbardziej skretyniałych idiotów takich, jak ja, na tych samych debili i oszołomów od 1989 roku, obecnie nazywających się Konfederacją. Kurwa, ale ze mnie debil!

  2. No i gdzie tu ten szok? Wpłacili 13 mld, wypłacili 6,9 mln to znaczy że pracują a nie opierdalają się jak polskie roszczeniowe społeczeństwo, ale to wiedział każdy kto nie wyssał z mlekiem matki nienawiści do naszych wschodnich sąsiadów

  3. Skoro pracują i płacą haracz do ZUSu to dlaczego nie ? Szkoda , że tak mało MOłdawian i Białorusinów pracuje u nas. To jedni z najnormalniejszych i uczciwych ludzi.

  4. I co z tego, że chwilowo przez ukraińców ZUS jest na plus, skoro już zaczynają wypłacać im emerytury – zaledwie po m-cu pracy w Polsce. Za kilka, kilkanaście lat ZUS-owi bedzie brakowało też na wypłaty dla nich. I kto niby ma do tego dopłacać – moje dzieci ???

    Prędzej wygonię je za granicę niż pozwolić się upodlać pracą i podatkami w Polsce.

    • To z tego, że na ten moment ratują kondycję ZUS. Korzystają więc obecni emeryci, ale i Ty, że np. nie musisz płacić wyższych składek. Co będzie dalej, tego nie wiesz, bo przecież faktycznie nie płacisz składek na swoją emeryturę, tylko finansujesz bieżące opłaty. Może ZUS padnie albo zobaczyć głodową emeryturę – z Ukraińcami, czy bez?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here