Akcja irańskich komandosów. Strażnicy Rewolucji udostępnili nagranie z zajęcia brytyjskiego tankowca [WIDEO]

Irańska Gwardia Rewolucyjna zajęła brytyjski tankowiec Stena Impero w odwecie za zajęcie tankowca z irańska ropą przy Gibraltarze. Zdjęcie: YT/ (IRGC
Irańska Gwardia Rewolucyjna zajęła brytyjski tankowiec Stena Impero w odwecie za zajęcie tankowca z irańska ropą przy Gibraltarze. Zdjęcie: YT/ (IRGC

Irańska Gwardia Rewolucyjna (IRGC) opublikowała film pokazujący moment, w którym jej wojskowi porwali tankowiec Stena Impero. IRGC twierdzi, że brytyjska załoga próbowała się bezskutecznie przeciwstawić.

Nagranie zostało pokazane w sobotę, dzień po przejęciu tankowca. Na filmie widać jak łodzie motorowe IRGC otaczają statek, płynący na pełnej prędkości. Siły morskie były wspierane przez śmigłowiec wojskowy, z którego strażnicy desantowali się na pokład tankowca.

Statek został ostatecznie zatrzymany, a następnie odprowadzony na brzeg. Iran upiera się, że zajęcie zostało spowodowane brakiem odpowiedzi Stena Impero na wezwanie pomocy irańskiej łodzi rybackiej.

IRGC twierdzi również, że brytyjska fregata próbowała uniemożliwić wejście na Stena Impero. Jej rzecznik generał Ramezan Sharif powiedział, że pomimo „oporu i interwencji” irańskim siłom udało się doprowadzić tankowiec do brzegów kraju.

Jednak wcześniej tego dnia brytyjska sekretarz obrony Penny Mordaunt powiedziała, że ​​statek Royal Navy, HMS Montrose, znajdował się około 60 minut od tankowca i nie był w stanie w ogóle mu pomóc.

Tankowiec zostaje zatrzymany w południowym mieście portowym Iranu Bandar Abbas. 23-osobowa załoga składająca się z 18 obywateli Indii, a także Rosji, Łotwy i Filipin, pozostaje na pokładzie statku. Armator statku, Stena Cargo, zaprzeczył by doszło do jakichkolwiek incydentu na pokładzie. Wielka Brytania radzi statkom tego kraju, aby omijały Cieśninę Ormuz i grożą Teheranowi „poważnymi konsekwencjami”.

To rewanż za akcję brytyjskiego wojska na Morzu Śródziemnym. 4 lipca brytyjscy marines zajęli przy Gibraltarze panamski tankowiec Grace 1, oskarżając załogę o przemyt ropy z Iranu do Syrii z naruszeniem sankcji UE. Iran określił akcję jako akt piractwa.