Najnowsze ustalenia w sprawie zaginionego Dawida z Grodziska Mazowieckiego

5-letni Dawid Żukowski. Foto. policja.pl
5-letni Dawid Żukowski. Foto. policja.pl

Wstępne ustalenia wskazują, że odnalezione ciało to ciało Dawida. Postępowanie przygotowawcze jest prowadzone w kierunku zabójstwa – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński. Dodał, że prowadzone są czynności mające na celu pełną identyfikację.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Wstępne i w zasadzie pewne ustalenia wskazują, że jest to ciało Dawida – powiedział z kolei prokurator Łukasz Łapczyński. – Ustalenia poczynione w toku oględzin wskazują na to, że było to zabójstwo. W takim kierunku będzie prowadzone postępowanie przygotowawcze, które zostało zainicjowane wczoraj ujawnieniem zwłok dziecka – dodał.

Jednocześnie powiedział, że będą prowadzone czynności mające na celu pełną identyfikację zwłok. – Z uwagi na dobro rodziny, dobro prowadzonych czynności nie przekazujemy informacji, w jaki sposób będzie to następowało – zaznaczył.

Wskazał, że możliwe jest m.in. okazanie najbliższym ciała czy ekspertyzy DNA. – W tym zakresie też informacji – w jaki sposób to będzie wyglądało – nie przekazujemy. W szczególności nie przekazujemy, czy będą to czynności z udziałem rodziny – podkreślił.

Wszystkie czynności w ramach tego postępowania będą zmierzały do dokładnego ustalenia okoliczności tego zdarzenia – zapewnił Łapczyński.

Wcześniej w rozmowie z PAP Łapczyński informował, że w sobotę około godz. 20 zakończyły się oględziny miejsca odnalezienia zwłok. Dodał, że ciało zostało przewiezione do zakładu medycyny sądowej. Zapowiedział, że w poniedziałek ma się tam odbyć sekcja zwłok.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego rozpoczęły się o północy 10 lipca, kiedy utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina. Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska około godz. 17 w środę. Według ustaleń policji, tego samego dnia przed godz. 21 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.