Polskie okręty popłyną pilnować Cieśniny Ormuz? Nasi dyplomaci wyrazili zainteresowanie pomysłem

Irański tankowiec zatrzymany w Gibraltarze fot. Twitter @ConflictsW
Irański tankowiec zatrzymany w Gibraltarze fot. Twitter @ConflictsW
Reklama / Advertisement

Francja, Włochy, Holandia oraz Dania wspierają inicjatywę europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz – poinformował we wtorek Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne. Według agencji Polska, Hiszpania, Niemcy i Szwecja „wyraziły zainteresowanie” inicjatywą.

To odpowiedź na propozycję brytyjskiego szefa MSZ Jeremy’ego Hunta. Wystąpił on w poniedziałek z inicjatywą utworzenia europejskiej misji morskiej, mającej zapewnić ochronę statków handlowych w cieśninie Ormuz.

Szczegóły propozycji Brytyjczycy przekazali unijnym dyplomatom podczas spotkania w Brukseli, zastrzegając, że „nie dotyczy ona bezpośrednio UE, NATO oraz USA” – poinformowało jedno ze źródeł Reutersa.

Misja morska ma być prowadzona przez wspólne dowództwo brytyjsko-francuskie a udział w niej zadeklarowały już Francja, Włochy, Holandia oraz Dania. Według agencji zainteresowanie nią wyraziły także Hiszpania, Niemcy, Szwecja i Polska.

20 lipca Polska wezwała Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego tankowca.

W ostatnich dniach doszło do wzrostu napięcia na linii Teheran-Londyn. W piątek irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero na wodach cieśniny Ormuz.

Do zatrzymania doszło na wodach terytorialnych Omanu. Iran twierdzi, że statek zderzył się z łodzią rybacką, a następnie zignorował ją, gdy wzywała pomocy. Przedstawicie armatora zaprzeczyli tym doniesieniom. Zarówno sam statek, jak i jego 23-osobowa załoga, w której większość stanowią Hindusi, przebywają obecnie na redzie portu Bandar Abbas w Iranie.

Przejęcie Steny Impero komentowane jest jako odwet Teheranu za zatrzymanie na początku lipca przez Brytyjczyków irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru, czego dokonano w związku z podejrzeniami, że statek narusza sankcje UE nałożone na Syrię. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

Iran i Wielka Brytania negocjowały kwestię zwolnienia tankowca Grace 1. Sprawę w rozmowie telefonicznej omawiali między innymi szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i jego irański odpowiednik Mohammad Zarif. Zanim w piątek gdy doszło do zatrzymania brytyjskiego tankowca sąd w Gibraltarze wydłużył zatrzymanie Grace 1 o 30 dni.

Wielka Brytania i inne europejskie kraje odmówiły wzięcia udziału w zaproponowanej przez USA międzynarodowej koalicji dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w Cieśninie Ormuz znanej jako „Operacja Sentinel”. Ma to związek z odmiennym od Stanów Zjednoczonych podejściem do kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA).

Na wodach Zatoki Perskiej znajduje się już od pewnego czasu brytyjska fregata HMS Montrose (F236), która prowadzi operacje eskortowania statków. Pomogła między innymi gdy trzy irańskie kutry podjęły próbę przejęcia pływającego pod brytyjską flagą statku handlowego British Heritage. Wycofały się z tych działań dopiero po interwencji brytyjskiego okrętu.

W przypadku przejęcie Steny Impero znajdował się zbyt daleko aby móc podjąć interwencję. W najbliższych dniach do brytyjskiej fregaty ma dołączyć niszczyciel Type 45 HMS Duncan (D37).

Źródło: PAP/nczas

Reklama / Advertisement