Korwin-Mikke wyjaśnia dlaczego rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. „Piszę kronikę” [VIDEO]

Janusz Korwin-Mikke/fot. YouTube/NPTV
Janusz Korwin-Mikke/fot. YouTube/NPTV
Reklama / Advertisement

Janusz Korwin Mikke każdego dnia aż do 1 Sierpnia publikować będzie krótki materiał dotyczący danego dnia przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Każdy dzień miesiąca odpowiada temu samemu dniowi i miesiącowi roku 1944 – czytamy w opisie nowej serii „Kroniki Powstania Warszawskiego” na NPTV.

Jak zapewnia Janusz Korwin-Mikke, kronika zaczyna się „nie przypadkiem 25 lipca”. Zaznacza też, że przyczyną powstania „była ogromna konspiracja, znakomicie zorganizowana, która działała bardzo dobrze”.

Nie prowadziła jakiejś działalności terrorystycznej. Bardzo słusznie. Natomiast odpowiadała czasami – i też słusznie – na terror niemiecki, typu zamach na Kutcherę – mówi Janusz Korwin-Mikke.

Dowódcą AK, najsilniejszej w Polsce Podziemnej siły, był ś.p. Stefan Rowecki ps. „Grot”. To był człowiek racjonalny i znakomity sztabowiec. Myślał o przyszłości i bardzo dobrze planował wszystkie działania armii. Przewidywał przyszłość w rozmaitych wariantach – ocenia Korwin-Mikke.

Stało się nieszczęście. Rok przed powstaniem został zdekonspirowany, wydany Niemcom przez Ludwika Kalksteina i Świerczyńskiego i żonę Kalksteina późniejszą. W tym momencie dowództwo AK objął gen. Bór-Komorowski. To był człowiek zupełnie innego pokroju. Myślał o walce bezpośredniej, natomiast nie był strategiem – podkreślił.

Reklama / Advertisement