Polacy mają dość państwowej służby zdrowia i nie chcą płacić na nią składek. Wolą się leczyć prywatnie

Lublin, 24.01.2014. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny kolejka po usługi medyczne. / fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Blisko połowa Polaków nie chce płacić składek i korzystać z państwowej służby zdrowia – wynika z badań przeprowadzonych na panelu Ariadna dla Business & Media Consulting. Zaledwie 35,7% chce być objętych państwową opieką zdrowotną.

Na panelu Ariadna przeprowadzono badania opinii publicznej dotyczące postrzegania i korzystania z publicznej i prywatnej służby zdrowia. Wyniki są bardzo zaskakujące.

Aż 44,5% Polaków nie chce płacić składek i woli leczyć się prywatnie. Oczywiście płacąc za prywatną usługę. Co ciekawe, składek nie chcą płacić zarówno mieszkańcy dużych miast, miasteczek, jak i wsi.

Tylko 35,7% odpowiada uważa, ze model płacenia składki i korzystania z państwowej służby zdrowia jest odpowiedni. 19,9% nie ma na ten temat zdania.

Z badań wynika, że prywatne usługi medyczne stają się coraz większym elementem rynku usług medycznych. Z państwowej służby zdrowia korzysta 80% Polaków, ale z prywatnych gabinetów i szpitali w ostatnich latach korzystało 42% badanych. Kolejne 12 procent z placówki prywatnej w ramach pakietu otrzymywanego od pracodawcy, czyli też prywatnie.

Niepubliczną służbę zdrowia najczęściej wybierają młodzi – od 18 do 44 roku życia. Starsi, w nieznacznej większości, wybierają system państwowy.

Z prywatnej służby zdrowia korzysta aż 50,7% mieszkańców wsi. Co prawda emeryci i renciści w zdecydowanej większości wybierają państwową służbę zdrowia, ale z prywatnej korzysta aż 33% z nich.

To oznacza, że prywatna opieka lekarska nie jest już tylko przywilejem zamożniejszych. Jak wynika z badań na panelu Ariadny, jedynie zarabiający do 2 tysięcy netto preferują państwową opiekę w zamian za odprowadzanie składek.

Badania na zlecenie Business & Media Consulting przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie N = 1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Metoda CAVI.

5 KOMENTARZE

  1. Niby słusznie, tylko jest jedno ale… Polacy nie płaca składek (poza 1,25% od dochodu netto). Odliczają je od podatku w PITcie 37. Składki to jeden z mitów III RP!

  2. Co to znaczy „wybierają” niepubliczną służbę zdrowia? Są zmuszeni ! Czy ktoś dobrowalnie poszedłby do prywatnego lekarza, gdyby dostępne było dobrej jakości leczenie, za które już zapłacił składkę? Miejscem, gdzie można usłyszeć najwięcej przekleństw pod aderesem tzw. „służby zdrowia”, jest poczekalnia w prywatnej przychodni.

    • Nigdy nie będzie leczenia za darmo, bo nie ma nic za darmo. Państwowe szpitale są droższe, niż prywatne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here