Chciał zatrudnić kucharza, ale nie Ukraińca. Teraz jest rasistą i ksenofobem, a pracownicy dostają pogróżki

Obfity posiłek w restauracji fot. instagram.com/myfunfoodiary/
Obfity posiłek w restauracji fot. instagram.com/myfunfoodiary/

Jeden z gdyńskich lokali gastronomicznych chciał zatrudnić kucharza. W treści ogłoszenia zaznaczono, że – tu cytat – „zero Ukraińców czy innych podobnych”. Sprawa od razu zrobiła się głośnia w Trójmieście.

W Polsce nie można już zatrudniać kogo się chce, a właściwie odrzucać kandydatury, których się nie chce. Przekonali się o tym właściciele smażalni ryb w Gdyni, którzy szukając osoby na kuchnię zastrzegli, że nie zatrudnią nikogo z Ukrainy.

Oczywiście zrobili to w dość niefortunny i mało elegancki sposób dodając dopisek „zero Ukraińców czy innych podobnych”. Spotkała ich jednak niesamowita, nieadekwatna do sytuacji, krytyka, a sprawą zajął się nawet Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych od oszusta Rafała Gawła, który ukrywa się w Norwegii przed wymiarem sprawiedliwości.

We ogłoszeniu dopatrzono się oczywiście ksenofobii, rasizmu i innych epitetów dyżurnie używanych w takich sytuacjach. OMZRiK ocenił sytuację jako skandaliczną i zawiadomił gdyńską prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym.

Problem ma także sama smażalnia, a dokładniej jej właściciele i pracownicy, którzy dostają wulgarne wiadomości oraz pogróżki zawierające nawet spalenie lokalu.

W związku z zaistniałą sytuacją, do lokalu weszli też kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy. Mają sprawdzić czy lokal spełnia normy BHP, ale także czy właściciel zatrudnia pracowników legalnie i czy przestrzega przepisów o „prawnej ochronie pracy”.

Smażalnia „u Kaszuba” ostatecznie przeprosiła za wpis i odcięła się od odpowiedzialnego za treść ogłoszenia pracownika. – Cała załoga lokalu odcina się od tego niewłaściwego wpisu. Jest nam przykro w związku z zaistniałą sytuacją, zwłaszcza dlatego że nikt z osób pracujących w lokalu nie przejawia zachowań ksenofobicznych czy rasistowskich.

Źródło: radiogdansk.pl/nczas.com

22 KOMENTARZE

 1. Ale dlaczego, qrwa, w wolnym (podobno) kraju nie mozna byc ksenofobem? Czy nawet rasista?? Jak dlugo zadnego cudzoziemca nie bije, czy morduje, to moja sprawa czy ich lubie , czy nie!!! I moja sprawa, kto pracuje w mojej knajpie!!!!

 2. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych od oszusta Rafała Gawła, który ukrywa się w Norwegii przed wymiarem sprawiedliwości–dlaczego ten gość nie jest ŚCIGANY LISTEM GOŃCZYM ???,skoro ma zasądzony wyrok!!!!!

  • Jaką wy sławę macie,?! KUDA WASZA SLAWA,W DONIECKU??? tam do bab i dzieci strzelaliście z moździeży,do bezbronnych-tam wasza sława,?!!! pokonali waszą armię partyzanci,uzbrojeni w dubeltówki,wy umiecie TYLKO bezbronnych zabić,rezuny,Domyślam się,że to wpis prowokacyjny,-ale odpowiadam,by prowokator bardziej zorientował się, co znaczy hasło, slawa ukrainie,itd,i kto wcześniej używał tego ,,hasła”,–moim zdaniem—bez pokrycia.Zadnej sławnej ukrainy nie było,-i nie będzie.

  • Stepan, powiem ci tyle- bandery to miękkie c*peczki umiejące mordować co najwyżej bezbronnych cywili, kobiety i dzieci. Gadaj ile chcesz, W OGÓLE SIĘ NIE BOJĘ!

 3. do Bambo,,,otóż chyba ty nie możesz odrzucić pracownika,—który chce AKURAT u ciebie pracować.Bo jeśli nie przyjmiesz gościa,to PIP na karku,PIS na karku,( Państwowa Inspekcja Sanitarna),iw żopie jesteś.Sorry,,,może przesadziłem,ale tak może się zdarzyć w naszym Kraju,-gdzie każdy każdemu prawie wrogiem,każdy zawistny,zazdrosny,prawie każdy głupi jak but ( ale w domciu to każdy przy żonce się wymądrza-jaki to jest orzeł,bohater,jak to załatwił tego i tego) i nie chce mi się dalej wykazywać nasze narodowe……………..

 4. fałszywy kierownik to jesteś,ale nigdy prawdziwy fałszywy kierownik,więc nie produkuj się,-nie masz finezji prawdziwego,fałszywego kierownika,—-bo ja nim jestem,ty ortogłupie

 5. W politpoprawnej Polsce trzeba już niestety omijać przeklętą cenzurę, całkiem jak „za komuny”.
  „Pilnie zatrudnię osobę do pracy w kuchni, konieczna umiejętność biegłego posługiwania się językiem polskim (w mowie i w piśmie), może być narodowości ukraińskiej lub dowolnej innej, doświadczenie nie jest wymagane choć mile widziane”, i tyle. Na rozmowie kwalifikacyjnej niewinnie pytamy kandydata, czy słyszał o polskim średniodystansowcu o nazwisku Adam Kszczot – i niech je powtórzy – po czym prosimy by napisał np. „Gżegżółka, jak powszechnie wiadomo, ma przykry zwyczaj podrzucania swoich jaj do gniazd innych skrzydlatych stworzeń.”
  I pozamiatane..

 6. A ja u siebie w mieście w fabryce nie dostałem pracy tylko ukraincy, i musiałem wypierniczac do niemiec,
  dlaczego nie mogę w swoim mieście robic nawet za minimalną? no fakt ze mam sporo eurasów ale co obco sie czuje choc tu mieszkam całe zycie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here