Tak Żydzi odzyskują mienie. W Lublinie przejęli budynek, za który wcześniej dostali odszkodowanie

Jesziwa, budynek należący od 2001 roku do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie / Fot. Wikipedia (zdj. z 2005 roku)
Jesziwa, budynek należący od 2001 roku do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie / Fot. Wikipedia (zdj. z 2005 roku)

W ostatnich miesiącach głośno jest o ustawie 447 JUST, w ramach której Żydzi domagają się od Polski zwrotu mienia bezspadkowego. Sprawa nie jest jednak nowa, bo już w 2001 roku państwo polskie oddało Gminie Żydowskiej wartościową nieruchomość w Lublinie.

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że wcześniej, bo w 1964 roku Polska za ów nieruchomość zapłaciła odszkodowanie. Tak wynika z archiwalnych dokumentów.

W 1960 roku Polska – oczywiście jako PRL – podpisała układ odszkodowawczy z rządem USA. Chodziło o majątki polskich Żydów, którzy wyemigrowali z kraju po II wojnie światowej.

W ramach porozumienia Polska przekazała Amerykanom na ten cel 40 mln dolarów. Z puli przeznaczone zostało 177 tys. dolarów odszkodowania za lubelską jesziwę, budynek mieszczący się przy ul. Lubartowskiej 57 (obecnie nr 85) w Lublinie.

Pieniądze trafiły do The Theological Seminary Yeshivath Chachmey (Lubelskie Seminarium Teologiczne Yeshivath Chachmey Lublin) z Michigan.

Zgodnie z umową, wszelkie prawa do ubiegania się o zwrot bądź o odszkodowanie w związku z utratą wymienionej nieruchomości zostały utracone.

Tymczasem po 1989 roku i zachodzących w Polsce zmianach ustrojowych, żydowskie środowiska upomniały o pozostawiony na polskich ziemiach majątek. W tym także o budynek, za który zostało wypłacone odszkodowanie w 1964 roku.

Powstała specjalnie do takich przypadków Komisja Regulacyjna do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich zwróciła mienie Żydom.

Od 2001 roku jesziwa ponownie należy do środowisk żydowskich, a konkretnie do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Wychodzi zatem na to, że jesziwę zwrócono Żydom dwukrotnie. Najpierw w 1964 roku, gdy wypłacono sowite odszkodowanie, a następnie w 2001 roku, gdy teoretycznie nie posiadający praw do nieruchomości, otrzymali ją na własność. Początkowo funkcjonowała tam filia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, a w 2013 roku budynek został przekształcony w hotel.

Źródło: dziennikwschodni.pl/nczas.com

18 KOMENTARZE

  1. Byłem w tym hotelu, opanowany przez rozwydrzoną młodzież żydowską, dewastującą pokoje i po chamsku odnoszocą się do personelu. Brrrr!

  2. Byłem w tym hotelu, opanowany przez rozwydrzoną młodzież żydowską, dewastującą pokoje i po chamsku odnoszącą się do personelu. Brrrr!

  3. No zaraz… Można chyba ustalić osoby, które zwróciły żydowskiemu ścierwu ten budynek! Wsadzić do pierdla na 25 lat, a budynek odebrać! Sprawę zaś skierować do prokuratury!

  4. George takie działanie nazwano by sprawiedliwością,a mnie się wydaje,że ta w naszym pięknym kraju nie dość,że jest wybiórcza to jeszcze poważnie szwankuje.

  5. Nie można mieć pretensji do żydów tylko do naszych skorumpowanych decydentów.Tak trudno ustalić kto to zrobił i kazać mu zapłacić??

  6. Żydzi Żydami, ale wy przynajmniej szanujcie język polski. ” ów nieruchomość „? Naprawdę? Odpalcie w słowniku odmianę przez przypadki i rodzaje zaimek ÓW. Niebywałe, ależ niespodzianka. To się odmienia! W tym wypadku: „Owa nieruchomość”. Proszę nie niszczyć i nie kalać własnego języka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here