Wielka akcja policyjna „Smog”. Właściciele kopcących aut tracą dowody rejestracyjne [FOTO]

Akcja policji „Smog” / foto. facebook.com/PolicjaPL/
Akcja policji „Smog” / foto. facebook.com/PolicjaPL/
Reklama / Advertisement

Policja prowadzi akcję „Smog”. Funkcjonariusze sprawdzają stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach. Wystawiane są mandaty, kierowcy tracą też dowody rejestracyjne.

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „Smog”. Akcja ma eliminować pojazdy emitujące szkodliwe substancje przekraczające dopuszczalne normy.

Tylko przez pierwszych siedem miesięcy 2019 r. policja wystawiła wiele mandatów w wysokości 500 zł i zatrzymała prawie 8 tys. dowodów rejestracyjnych za naruszenie norm środowiskowych. Ostatnio liczba rośnie, za sprawą zorganizowanej akcji na terenie całego kraju. Policjanci w działaniach wspierają się inspektorami transportu drogowego.

Policja ogólnopolski dzień walki z zanieczyszczeniem powietrza obchodzi raz w miesiącu. Pojawia się przy tej okazji około 5 tys. funkcjonariuszy na ulicach, którzy sprawdzają ogólny stan techniczny pojazdu i jakość spalin. Przy okazji zatrzymywane są dowody rejestracyjne w związku z innymi naruszeniami.

Przykładowe efekty policyjnych działań w ramach akcji „Smog” to kontrola ponad 1400 pojazdów na Podkarpaciu. W 17 przypadkach doszło do odebrania dowodu rejestracyjnego. Wyciek płynów eksploatacyjnych był przyczyną zastosowania takiej samej sankcji w dwóch przypadkach przez stróżów prawa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie w sumie skontrolowano 81 pojazdów.

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili natomiast łącznie 2008 kontroli i ujawnili 8 pojazdów z nieprawidłowościami w zakresie emisji spalin, zatrzymując we wszystkich przypadkach dowody rejestracyjne. Ponadto, w związku z innymi naruszeniami wymagań ochrony środowiska, zatrzymano kolejnych 49 dowodów rejestracyjnych.

„Kierującym przypominamy, że muszą się liczyć z zatrzymaniem dokumentu podczas kontroli, jeżeli pojazd nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa. Dlatego należy pamiętać o sprawdzaniu stanu technicznego auta celem wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, również tych związanych z emisją spalin o nadmiernej szkodliwości” – czytamy na stronie policja.pl.

Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego za naruszenie norm ochrony środowiska, bez względu na to, czy chodzi o wycieki, czy o przekroczenie norm spalin, taki pojazd dalej nie pojedzie. Z miejsca kontroli może być jedynie odholowany lub odwieziony na lawecie — informuje podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Akcja policji „Smog” / foto. facebook.com/PolicjaPL/
Akcja policji „Smog” / foto. facebook.com/PolicjaPL/

Źródło: spidersweb.pl / policja.gov.pl

Reklama / Advertisement