Najnowszy SONDAŻ wyborczy. Cztery partie w Sejmie, na szczycie status quo

Posiedzenie Sejmu/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Jacek Turczyk
Posiedzenie Sejmu - zdj. ilustracyjne / Fot. PAP/Jacek Turczyk
Reklama / Advertisement

Tylko cztery partie znajdą się w nowo utworzonym Sejmie – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polska Press Grupy. Zdecydowaną przewagę nad resztą stawki ma Prawo i Sprawiedliwość, na które głosować chce aż 45 proc. Polaków.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 30 proc. Podium uzupełnia Lewica – 11 proc., a do Sejmu weszłoby również Polskie Stronnictwo Ludowe w koalicji z Kukiz’15.

Pod progiem wyborczym znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość, która wg tego sondażu może liczyć na 4 proc. poparcia. Nieco przychylniejszy dla wolnościowców i narodowców jest sondaż IPSOS.

Na dalszych miejscach znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy (2,5 proc.) oraz Skuteczni Piotra Liroy-Marca (1 proc.).

Gdyby wyżej wymienione wyniki się potwierdziły, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby ponownie liczyć na samodzielne rządy. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobyłoby 245 mandatów. 155 miejsc przypadłoby KO, 45 Lewicy, a 13 PSL-owi i Kukiz’15.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 23-29 sierpnia 2019 roku przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Reklama / Advertisement