Totalny odlot Gowina! Uzasadnia podniesienie płacy minimalnej troską o los pracowników z Ukrainy

Jarosław Gowin/fot. PAP/Marcin Bielecki
Jarosław Gowin/fot. PAP/Marcin Bielecki

Jarosław Gowin jako jeden z powodów planowanego radykalnego podniesienia płacy minimalnej podał chęć poprawy jakości życia pracowników … z Ukrainy. Wypowiedź jasno dowodzi, że nie ma pojęcia o czym mówi.

Gowin użył tego argumentu w wywiadzie dla Radia Zet. Jak sam twierdzi jest on „kontrowersyjny”.

Według polityka z obozu władzy podniesienie płacy minimalnej pozwoli na ustabilizowanie sytuacji około miliona Ukraińców pracujących w Polsce.

Jeżeli chcemy, żeby oni tutaj pozostali, żeby tutaj zakładali swoje rodziny, żeby nie tylko pracowali, ale płacili podatki, to na pewno musimy zrobić jakiś ruch, żeby te wynagrodzenia dla pracowników ukraińskich były wyższe. – twierdzi Gowin.

Minister stwierdził też, że Ukraińcy pracują na ogół za najniższą stawkę. Pokazuje to dobitnie, że Jarosław Gowin nie ma pojęcia o czym mówi.

Według opublikowanych w tym roku badań firmy Sedlak&Sedlak 60 proc. pracujących w Polsce Ukraińców otrzymywało w 2018 roku wynagrodzenie w wysokości od 2,5 do 3,5 tys. złotych „na rękę” a 15 proc. zarabiało nawet więcej. Dodatkowo pracownicy z Ukrainy otrzymują często np: darmowe zakwaterowanie, posiłki czy transport z miejsca zamieszkania do miejsca pracy.

Z tego samego raportu wynika, że aż 20 proc. Polaków otrzymywało pensje niższe od 2,5 tys. złotych.

Wysokie zarobki Ukraińców wynikają między innymi z tego, że ponad 70 proc. z nich pracuje fizycznie, najczęściej w branży budowlanej lub przemyśle.

Z opublikowanych niedawno danych GUS wynika, że ponad 70 proc. Ukraińców pracujących i płacąc składki ubezpieczeniowe ZUS to mężczyźni.

Źródło: Radio Zet/Sedlak&Sedlak/GUS

21 KOMENTARZE

 1. To tylko kolejne potwierdzenie tego, że „politycy” urzędujący w kraju Polaków, martwią się o wszystkich i każde plemię ich obchodzi, tylko nie naród Polaków! Najmniej obchodzi ich los rdzennej ludności, która jest spadkobiercą i gospodarzem w NASZYM! kraju! Kogo wy oczadzeni wybieracie, no kogo!? Ale nie nadaremno nas tak niszczyli od wieków, żebyśmy byli wolni, mogli sami o sobie stanowić itd. itd.

  • Ps. Ci nas też „reprezentują” i ryją, ryją, ryją… (wiadomy kanał) „KONFERENCJA ZDRAJCÓW POLSKI – Referencje Ambasadorów RP 2019r. List otwarty.”

  • Gowin to mądry i poważny polityk. Głupi to są wyborcy i politycy Konfederacji, którzy mają czelność domagać się by Polacy rządzili w Polsce. Niedoczekanie wasze! PiS zrobi z wami porządek.

   • Matko, ale głupi ten mój podszywacz (a miałem go za mądrzejszego:).

    A co do Gowina – na pewno rację ma w tym, że dla Polski korzystnie jest, kiedy Ukraińcy tu pracują i płacą podatki (gimby z Konfederacji nie zakumają, czemu), ale nie jest już np korzystnie, kiedy dostają obywatelstwo, o czym Gowin też wspomina.

    Myśleć trzeba, a nie głupio trollowac, koleżko od Lecha Shady.

   • Dobraliście się z min. Gowinem, jak w korcu maku. Jeżeli jest tu milion Ukraińców i ich przybywa, a nie ubywa, to znaczy, że płace nie są za niskie.
    Razem z krakusikiem troszczycie się zatem o te podatki – żeby były jak najwyższe, ale to nie Wy będziecie je płacić, tylko pracodawcy tychże Ukraińców (i Polaków) aż im w końcu na inwestycje i remonty zabraknie.
    I takie indywidua mają czelność naśmiewać się z Konfederacji…

   • Znowu się zakręciłeś, ale mam do ciebie najwyraźniej wybitną cierpliwość. To, że Ukraińcy tu pracują, nie znaczy, że za rok będą, bo nie tak dawno otworzył im się rynek płacy. Dwa – chyba dobrze, że skoro tu już pracują, że płacą podatki. A do tego, czy duże czy małe to akurat już się nie wypowiadałem, sam sobie to dopowiedziałeś jakobym niby popierał podwyżkę płacy minimalnej. Takie teksty to rzucaj swojej Konfederacji, która popierała 500plus i nie popierała obniżki podatków ostatnio, nie mnie.

   • Powinieneś do jakiegoś chederu się zapisać z tymi swoimi rozważaniami.
    Podłożyłeś się cienki erysto tym „ale”. A za nieuprawnioną ekstrapolację głosowania pojedynczych posłów i to bez uwzględnienia ich motywacji, na całe ugrupowanie, nie zaszczycę Cię moim wyjaśnieniem, na czym polega Twój błąd.

   • Położyłem się tym „ale”? Tzn tym, że „ale mam do ciebie cierpliwość”? Sugerujesz, że dyskusja z tobą jest bez sensu bo nie załapiesz albo co?:)

 2. Antypolski PiS pokazuje wreszcie swoje prawdziwe oblicze: PiS to lobby ukraińskie, które dba przede wszystkim o interesy ukraińskie.

 3. Jest dokladnie tak jak autor napisał w arykule, smierdzaca ukrainska bladz ma więcej za godz. i jeszcze przywileje socjalne. Zydowskie kur#y z pis robią wszystko aby pozbyć się rdzennych mieszkańców, tych co nie uda się wytruc wypedzic z ich ojcowizny. Wszystkie te kur#y to smiertelne zagrożenie dla Polski. Guwin przez pomyłkę powiedział prawdę

  • Raczej czuje się (nie tylko on) pewnie i wie, że Polska i Polacy są na takim „etapie, że nikt im nic nie zrobi, nie poniosą żadnych konsekwencji i odpowiedzialności. I już jawnie i na bezczelnego mogą sobie bimbać i śmiać się nam prosto w twarz!

  • To było zaplanowane dużo wczesniej, już za tego badyty tuska zydzi uchwaili prawo że ukraincy po przepracowaniu kilku miesięcy mają prowo do emerytury, socjalu etc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here