Nie chcieli ptaków. „Zeżrą” ich najbardziej jadowite gąsienice!

Gąsienica Megalopyge opercularis. Foto: YouTube
Gąsienica Megalopyge opercularis. Foto: YouTube

W Teksasie pojawił się nietypowy problem. Otóż chcąc walczyć z ptakami, które mogą być szkodliwe dla pacjentów tamtejszych szpitali, założono siatki na drzewa uniemożliwiające im siadanie na gałęziach. W ten sposób pojawił się inny problem – najbardziej jadowite gąsienice.

Problem ptaków dotykał najbardziej Centrum Medyczne w Teksasie (Texas Medical Center), w skład którego wchodzi kilkadziesiąt instytucji medycznych, kilkanaście szpitali, szkoły medyczne i centra stomatologiczne. Zarząd, chcąc ochronić obiekty przed ptakami, podjął decyzję o nałożeniu siatek na drzewa. Dla Centrum ptaki to niemały problem. Przenoszą bowiem różne choroby, a także brudzą. Stąd też podjęto decyzję o założeniu siatek na drzewa.Ptaki zniknęły, jednak pojawił się inny problem – gąsienice.

Chodzi o najbardziej toksyczny gatunek gąsienic w Ameryce Północnej, Megalopyge opercularis. Są one pokryte kolcami, które łączą się ze zbiorniczkami z jadem.

Ukłucie przez taką gąsienicę może skutkować bólami głowy, wymiotami, bólami żołądka i mdłościami. Nierzadko występuje również wysypka.

– Ból pojawia się około 10 minut od ukłucia, więc człowiek może nawet sobie nie zdawać sprawy, że został ukłuty. Czuje się to jak ból łamanych kości i trwa to wiele godzin. Ja zostałem ukłuty w nadgarstek, ból powędrował w górę mojego ramienia i w końcu zaczęła mnie boleć szczęka – powiedział biolog Mattheau Comerford, który zajmował się badaniem gąsienic.

Pojawienie się gąsienic jest ogromnym problemem z punktu widzenia Centrum. Mogą one bowiem stanowić realne zagrożenie dla tysięcy pacjentów.

– Na terenach zielonych TMC gromadzi się wiele osób. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest gorsze, narażenie ich na kontakt z odchodami ptaków czy z jadowitymi gąsienicami – zastanawia się prof. Glen Hood z Rice University.

– Nawet zdrowy rozsądek podpowiada, że jeśli nie weźmie się pod uwagę naturalnych interakcji jakie mają miejsce w ekosystemie to nawet w środowisku miejskim może to nieść ze sobą nieprzewidziane konsekwencje – dodaje.

Źródło: kopalniawiedzy.pl