Turcja już nie chce przyjmować uchodźców! Erdogan grozi, że otworzy azylantom bramy do Europy

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/ABACA
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/ABACA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że jego kraj nie będzie w stanie przyjąć kolejnej fali imigrantów z północnej Syrii. Wezwał on USA do jak najszybszego stworzenia stref bezpieczeństwa przy granicy syryjsko-tureckiej.

Do Turcji uchodźcy z Syrii napływają od początku konfliktu w tym kraju, czyli od ośmiu lat. Rząd w Ankarze, który przyjął już 3,6 mld Syryjczyków, twierdzi, że w ostatnim czasie problem imigracji gwałtownie wzrósł.

Celem tureckiego rządu jest przesiedlenie nawet miliona uchodźców do strefy buforowej w północno-wschodniej Syrii, w której większość stanowią Kurdowie. Najpierw jednak Ankara i Waszyngton chcą oczyścić obszar z kurdyjskiej milicji Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG). W niedzielę rozpoczęły się wspólne patrole tureckich i amerykańskich wojsk w tym regionie.

Równocześnie wiceminister spraw zagranicznych Turcji Faruk Kaymakci zapowiedział we wtorek, że w najbliższym czasie kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedzi Ankarę, by wspólnie z tureckim rządem przedyskutować kwestię wzajemnej pomocy w sprawie migracji.

Erdogan w ostatnim czasie kraju zaczął ponownie grozić państwom zachodnim, że jeżeli nie będą spełniać jego żądań, to „otworzy azylantom bramy” do Europy. Na mocy zawartego w 2016 r. porozumienia Unia Europejska przekazała od tego czasu Turcji 6,7 mld dolarów w zamian za zatrzymanie napływu imigrantów.

Źródło: PAP/nczas

12 KOMENTARZE

 1. 1. Po raz kolejny USA zdradza Kurdów. Taki to sojusznik.
  2. Turasy mogliby sobie grozić, że otworzą emigrantom wrota DO Europy, gdyby Europą rządzili normalni ludzie. Po prostu by tych emigrantów DO Europy nie wpuszczono.

  Ele dzisiejsza Europa to eunuchy. Więc każdy robi co chce.

 2. „Rząd w Ankarze, który przyjął już 3,6 mld Syryjczyków”

  Dobre. Znaczy co? Syryjczyków jest więcej niż Chińczyków i Hindusów razem wziętych.
  Ktoś tu chyba na głowę upadł.

 3. Z terrorystami się nie negocjuje, głupia słaba Europo. Ten odgrażający się ciapak to chwast, ale póki co największe zagrożenie to ISIS.

 4. Turcja wskazuje dobre tropy!
  Polsce tez mogą dać pieniądze, za które można zorganizować pomoc uchodźcom na miejscu w Syrii. Zdaje się, że nie jest to atrakcyjne miejsce dla „uchodźców” podających się za „uchodźców z Syrii”. Czyli, okaże się, że są to niemałe pieniądze w innym „rozdaniu”.

 5. Jeszcze maczete pod schodami mam i owczarka na podwórku. Najlepsza jest piła stihl 3 konie mocy. Sekunda i z jednego ciepaka zrobię dwóch. Planuję zakup łuku na militaria pl do strzał groty penetrujace.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here