Polacy okradają Polaków w Skandynawii. Szwedzkie władze ostrzegają przed oszustami podającymi się za policjantów

Wozy policyjne, Goeteborg, Szwecja / fot. PAP
Wozy policyjne, Goeteborg, Szwecja / fot. PAP
Reklama / Advertisement

Szwedzka policja opublikowała na Facebooku post, w którym ostrzega przed polskojęzycznymi oszustami podającymi się za policjantów. 

Przestępcy dzwonią do Polaków, podają się za policjantów i próbują namówić ich do zdeponowania swoich kosztowności.

W tej chwili oszuści dzwonią do osób mających polskie pochodzenie, które mieszkają w Szwecji. Oszuści mówią po polsku i oświadczają, że dzwonią z policji. Większość z nich usiłuje uzyskać dostęp do kosztowności. Jeśli skontaktuje się z tobą osoba, która twierdzi, że jest z policji i chce uzyskać dostęp do twoich kosztowności – odłóż słuchawkę i skontaktuj się z policją przez telefon 114 14.

Poinformuj krewnych i znajomych, abyśmy mogli wspólnie położyć kres oszustwom!

Mechanizm działania oszustów jest następujący: wyszukują numery Polaków w książce telefonicznej, dzwonią do nich posługując się polskim językiem, podają się za policjantów, ostrzegają przed grasującym w okolicy gangiem złodziei, proponują zdeponowanie pieniędzy i kosztowności, umawiają się na ich odbiór, a potem znikają bez śladu.

Jedna z ofiar – 86-letnia kobieta – przekazała swój majątek pakując go do worka i wystawiając przed drzwi domu.

Oszuści z Polski działają głównie w rejonie Göteborga. Szwedzka policja informuje jednak, że zgłoszenia o próbach wyłudzenia oszczędności zaczynają napływać z innych regionów kraju.

Źródło: rmf.fm / facebook.com/polisenivaxjo.alvesta

Reklama / Advertisement