Polacy zdecydowanie za wypłaceniem przez Niemcy odszkodowań wojennych. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej.
Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej.
Reklama / Advertisement

Ponad połowa Polaków domaga się od Niemców odszkodowań za straty poniesione przez nasz kraj podczas II wojny światowej – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Na zadanie pytanie: „Czy Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowanie za II wojnę światową?” aż 58 proc. ankietowanych odpowiedziało, że „tak”.

Tylko 18 proc. było przeciwnego zdania, a aż 24. proc. Polaków nie ma w tej kwestii zdania.

Polacy zadają sobie pytanie jak to jest, że sąsiedzi, którzy są jednym z najbogatszych państw świata ograbili nas, wymordowali miliony naszych rodaków i nie ponieśli żadnych konsekwencji. Myślę, że ten sondaż pokazuje, że Polacy domagają się elementarnej sprawiedliwości – komentuje wyniki sondażu dla „SE” Arkadiusz Mularczyk.

Reparacje wojenne to temat budzący sporo emocji. Do tej pory rząd Niemiec stanowczo odmawiał wszelkich rozmów w tej sprawie. Z jednej strony widzi swoją winę, z drugiej uważa reparacje za temat „zamknięty prawnie”.

O tym, że trudno będzie je otrzymać mówi historyk, prof. Antoni Dudek. – Straty były faktycznie olbrzymie, jednak po tylu latach szalenie trudno je oszacować. Ta sprawa jest elementem walki politycznej (…) Niemcy nie zapłacą, a my nie mamy narzędzia, żeby ich zmusić. Istnieje gigantyczne ryzyko, że stanowcze postawienie przez Polskę wobec Niemiec żądania wypłaty odszkodowań doprowadzi do radykalnego pogorszenia stosunków polsko-niemieckich – uważa.

Źródło: se.pl/nczas

Reklama / Advertisement