Polacy zdecydowanie za wypłaceniem przez Niemcy odszkodowań wojennych. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej.
Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej.

Ponad połowa Polaków domaga się od Niemców odszkodowań za straty poniesione przez nasz kraj podczas II wojny światowej – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Na zadanie pytanie: „Czy Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowanie za II wojnę światową?” aż 58 proc. ankietowanych odpowiedziało, że „tak”.

Tylko 18 proc. było przeciwnego zdania, a aż 24. proc. Polaków nie ma w tej kwestii zdania.

Polacy zadają sobie pytanie jak to jest, że sąsiedzi, którzy są jednym z najbogatszych państw świata ograbili nas, wymordowali miliony naszych rodaków i nie ponieśli żadnych konsekwencji. Myślę, że ten sondaż pokazuje, że Polacy domagają się elementarnej sprawiedliwości – komentuje wyniki sondażu dla „SE” Arkadiusz Mularczyk.

Reparacje wojenne to temat budzący sporo emocji. Do tej pory rząd Niemiec stanowczo odmawiał wszelkich rozmów w tej sprawie. Z jednej strony widzi swoją winę, z drugiej uważa reparacje za temat „zamknięty prawnie”.

O tym, że trudno będzie je otrzymać mówi historyk, prof. Antoni Dudek. – Straty były faktycznie olbrzymie, jednak po tylu latach szalenie trudno je oszacować. Ta sprawa jest elementem walki politycznej (…) Niemcy nie zapłacą, a my nie mamy narzędzia, żeby ich zmusić. Istnieje gigantyczne ryzyko, że stanowcze postawienie przez Polskę wobec Niemiec żądania wypłaty odszkodowań doprowadzi do radykalnego pogorszenia stosunków polsko-niemieckich – uważa.

Źródło: se.pl/nczas