Protestujący w Hongkongu uczcili rocznicę zamachów na WTC! 11 września na ulicach Wolnego Miasta było spokojnie

Protestujący w Hong Kongu domagają się niezależności od władzy w Pekinie. Foto: PAP/EPA/Alex Hofford
Protestujący w Hong Kongu domagają się niezależności od władzy w Pekinie. Foto: PAP/EPA/Alex Hofford

Protestujący w Hongkongu odwołali środowe protesty aby uczcić rocznicę ataku na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 r. Potępili też doniesienia chińskiej gazety państwowej, że rzekomo planują „masowy terror” na ulicach Hongkongu.

„Fanatycy antyrządowi planują masowe ataki terrorystyczne, w tym wysadzenie rur gazowych, w Hongkongu 11 września” – taką informację podały chińskie media propagandowe chcąc nastraszyć mieszkańców Wolnego Miasta.

Tymczasem protestujący zupełnie odwołali marsze w rocznicę zamachu na WTC. Jak mówią: chcieli w ten sposób uczcić pamięć ofiar, które wtedy zginęły.

Hongkong to była brytyjska kolonia, która wróciła do Chin w 1997 roku. Podstawą prawną powrotu był akt prawny, którego tytuł dobrze oddaje przesłanie treści: „Jedno państwo, dwa systemy”.

Na mocy tych przepisów Hongkong ustanowiono „Wolnym Miastem”, które zachowało osobny system prawny, ekonomiczny oraz poziom swobód obywatelskich.

Pierwsze z postanowień łamała ustawa, którą władze miejskie próbowały „przepchnąć” przed protestami. Według niej możliwa była ekstradycja niektórych więźniów do Chin kontynentalnych.

Pomysł ten wywołał panikę w hongkońskim społeczeństwie i doprowadził do masowych marszów niezadowolenia i rozruchów.

Pomimo tego, że rząd miasta wycofał się z pomysłu, protesty wciąż trwają.

Źródło: Reuters/Nczas.com

21 KOMENTARZE

 1. Znowu zajmujecie się jakimiś azjatyckimi peryferiami? Lepiej zajmijcie się tymi miernotami, które nie mają lepszego pomysłu na życie jak podszywać się pode mnie i robić ze mnie już zupełną idiotkę – to jest to, co mnie najbardziej interesuje.

  • Znowu zajmujecie się jakimiś azjatyckimi peryferiami? Lepiej zajmijcie się tymi miernotami, które nie mają lepszego pomysłu na życie jak podszywać się pode mnie i robić ze mnie już zupełną idiotkę – to jest to, co mnie najbardziej interesuje:)

   • Znowu zajmujecie się jakimiś azjatyckimi peryferiami? Lepiej zajmijcie się tymi miernotami, które nie mają lepszego pomysłu na życie jak podszywać się pode mnie i robić ze mnie już zupełną idiotkę – to jest to, co mnie najbardziej interesuje.:):)

   • Znowu zajmujecie się jakimiś azjatyckimi peryferiami? Lepiej zajmijcie się tymi miernotami, które nie mają lepszego pomysłu na życie jak podszywać się pode mnie i robić ze mnie już zupełną idiotkę – to jest to, co mnie najbardziej interesuje.:):):)

  • Mało! Zobacz ile masz jeszcze wolnego miejsca do wklejania. Nie martw się, podrabiają tylko tych, którzy stanowią realne bądź też urojone zagrożenie, dla niektórych. Ty do nich nie należysz:)))

   • Mało! Zobacz ile masz jeszcze wolnego miejsca do wklejania. Nie martw się, podrabiają tylko tych, którzy stanowią realne bądź też urojone zagrożenie, dla niektórych. Ty do nich nie należysz:))))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here