W Polsce będzie jak na Węgrzech? Zrobili z pensjami to, co planuje zrobić PiS. Skutki? KATASTROFALNE!

fot. PAP

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na koniec 2020 roku pensja minimalna ma wynosić 3 tys. zł, a na koniec 2023 roku – 4 tys. zł. Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł.

Rada Ministrów przyjęła już rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

Zgodnie z nim, minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. będzie wynosiło 2600 zł, a minimalna stawka godzinowa – 17 zł. Premier zadeklarował też podwyżkę płacy minimalnej od 1 stycznia 2021 r. do 3000 zł.

Zwłaszcza mikroprzedsiębiorcy ze zgrozą przyjęli najnowszą obietnicę o wzroście o kilkadziesiąt procent pensji minimalnej. W Internecie pojawiły się porównania do sytuacji Węgier, które już przeżyły takie podwyżki i katastrofę gospodarczą, jaki one wywołały.

Michał Brzeziński z Wydziału Nauk Ekonomicznych UE w tweecie pisze:

Ciekawy przypadek bardzo dużego wzrostu płacy minimalnej (o ok. 60%) na Węgrzech:

 • ok. 10% zarabiających płacę minimalną straciło pracę,
 • ceny dotkniętych firm wzrosły o 4-11%,
 • zyski spadły o 1 pp,
 • kapitał tych firm wzrósł.

Ogólnie 75% kosztów pokryli konsumenci, resztę firmy.

Pojawiły się opracowania na temat węgierskiego eksperymentu podwojenia pensji minimalnej. Wynika z nich, że po pierwszej podwyżce w 2001 roku, która wyniosła ok. 60 proc., sektor małych firm stracił w niecały roku 3 proc. pracowników. Znacznie pogorszyły się przy tym na rynku pracy szanse na znalezienia zatrudnienia.

Ponadto firmy, które zatrudniały pracowników uzyskujących głównie płace minimalną, po czterech latach wykazywały o 10 proc. niższe zatrudnienie od tych, które nie miały takich pracowników.

Co dziesiąty zatrudniony stracił pracę na skutek węgierskiej reformy – konkludują ekonomiści.

Czy w szaleństwie wyborczych obietnic rządzące w Polsce ugrupowania jest w stanie nie być głuchym na takie argumenty?

Źródło: PAP

11 KOMENTARZE

 1. U nas będzie inaczej.Bo tak powiedzieli geniusze ekonomii,Jarosław Wszechwiedzący z Mateuszem,byłym doradcą innego geniusza,niejakiego Tuska.My nie będziemy uczyć się na cudzych błędach.Nas to nie dotyczy,bo my jesteśmy najmądrzejsi.Program naszej partii pomostem w wiek XXII.

 2. Proszę, proszę, jakie tu strachy (na lachy) panowie redaktorzy nam fundują! A niech i będzie jak na Węgrzech, wszakże… to lider rozwoju gospodarczego w Europie obecnie. Nieładnie, oj nieładnie panowie manipulujecie!

  • Przyganiał kocioł garnkowi ukrywając się pod cudzym pomysłem. Aż taka miernota z ciebie, że na nic cię nie stać? Ile takie łajzy kosztują jak twoja marna powłoka? Tak z ciekawości pytam.

   • A kto to się do rozmowy włączył? Mój ulubiony głupiutki trollik?:) Musisz się bardziej postarać, prymitywna miernoto, bo słabo ci coś idzie!

 3. No właśnie to przeczytałem…. Powiedzcie mi jak wybrnąć z sytuacji: pensja minimalna + dość wysoka prowizja od sprzedaży. Przecież nie obniżę ludziom prowizji teraz…. Masakra jakaś.

 4. Wam prawiczki wydaje się że żyjemy w PRLu. To nieprawda. Żyjemy w UE i jeżeli ktoś straci pracę w Braciejowie z powodu podwyżki pensji minimalnej to znajdzie ją bez problemu w Dublinie, Berlinie czy Sztokholmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here