W Polsce będzie jak na Węgrzech? Zrobili z pensjami to, co planuje zrobić PiS. Skutki? KATASTROFALNE!

fot. PAP
Reklama / Advertisement

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na koniec 2020 roku pensja minimalna ma wynosić 3 tys. zł, a na koniec 2023 roku – 4 tys. zł. Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł.

Rada Ministrów przyjęła już rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

Zgodnie z nim, minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. będzie wynosiło 2600 zł, a minimalna stawka godzinowa – 17 zł. Premier zadeklarował też podwyżkę płacy minimalnej od 1 stycznia 2021 r. do 3000 zł.

Zwłaszcza mikroprzedsiębiorcy ze zgrozą przyjęli najnowszą obietnicę o wzroście o kilkadziesiąt procent pensji minimalnej. W Internecie pojawiły się porównania do sytuacji Węgier, które już przeżyły takie podwyżki i katastrofę gospodarczą, jaki one wywołały.

Michał Brzeziński z Wydziału Nauk Ekonomicznych UE w tweecie pisze:

Ciekawy przypadek bardzo dużego wzrostu płacy minimalnej (o ok. 60%) na Węgrzech:

  • ok. 10% zarabiających płacę minimalną straciło pracę,
  • ceny dotkniętych firm wzrosły o 4-11%,
  • zyski spadły o 1 pp,
  • kapitał tych firm wzrósł.

Ogólnie 75% kosztów pokryli konsumenci, resztę firmy.

Pojawiły się opracowania na temat węgierskiego eksperymentu podwojenia pensji minimalnej. Wynika z nich, że po pierwszej podwyżce w 2001 roku, która wyniosła ok. 60 proc., sektor małych firm stracił w niecały roku 3 proc. pracowników. Znacznie pogorszyły się przy tym na rynku pracy szanse na znalezienia zatrudnienia.

Ponadto firmy, które zatrudniały pracowników uzyskujących głównie płace minimalną, po czterech latach wykazywały o 10 proc. niższe zatrudnienie od tych, które nie miały takich pracowników.

Co dziesiąty zatrudniony stracił pracę na skutek węgierskiej reformy – konkludują ekonomiści.

Czy w szaleństwie wyborczych obietnic rządzące w Polsce ugrupowania jest w stanie nie być głuchym na takie argumenty?

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement