Benjamin Netanjahu spotkał się z Władimirem Putinem. Nie tylko Donald Trump pomaga mu w reelekcji [VIDEO]

Benjamin Netanjahu, Włodzimierz Putin. Foto: PAP/EPA
Benjamin Netanjahu, Włodzimierz Putin. Foto: PAP/EPA
Reklama / Advertisement

Benjamin Netanjahu spotkał się w czwartek z Władimirem Putinem. To element kampanii wyborczej, a także potwierdzenia zgody na ataki na siły irańskie w Syrii.

Izrael musi mieć swobodę działania przeciwko Iranowi – powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu przed spotkaniem z prezydentem Władimirem Putinem w Soczi na południu Rosji.

Według agencji Reutera głównym tematem rozmów liderów była sytuacja w Syrii. W kraju tym od ponad ośmiu lat trwa wojna domowa, w której Rosja pomaga prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

Koordynacja bezpieczeństwa między nami jest zawsze istotna, ale jest to szczególnie istotne teraz, jako że w ostatnich miesiącach doszło do znacznego wzrostu liczby prób atakowania Izraela przez Iran z Syrii i rozlokowania tam pocisków precyzyjnych przeciwko nam – powiedział Netanjahu na początku spotkania.

Osobiste kontakty między nami pozwoliły uniknąć tarć, walk między naszymi wojskowymi. Mogę z odpowiedzialnością powiedzieć, że to bardzo ważny element składający się na stabilność całego regionu – dodał izraelski premier.

W czwartek odbyły się też rozmowy Netanjahu z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Premier będący jednocześnie ministrem obrony oświadczył, że dla zapewnienia bezpieczeństwa Izraela wojsko musi mieć „swobodę działania” przeciwko Iranowi w regionie.

Pierwotnie miał towarzyszyć mu jeszcze szef sztabu izraelskiej armii ale pozostał w Izraelu ze względu na wzrost napięcia w Strefie Gazy. Netanjahu zagroził wczoraj wybuchem kolejnej wojny, której celem miałoby być odsunięcie Hamasu od władzy.

Jest to właściwie potwierdzenie stanu jaki obowiązuje od jesieni 2015 roku gdy Rosja zdecydowała się na interwencję w Syrii. Można się jednak spodziewać, że podobnie jak poprzednich wizytach lub rozmowach telefonicznych z Rosją, Izrael przeprowadzi w najbliższym czasie zakrojoną na szeroką skalę akcję bombardowań irańskich celów w Syrii, bez obawy o interwencję ze strony rosyjskiego lotnictwa i systemów obrony przeciwlotniczej S-400 stacjonujących w tym kraju.

Putin przed rozpoczęciem rozmów z Netanjahu pozytywnie ocenił współpracę wojskową między dwoma państwami. Prezydent odniósł się też m.in. do zaplanowanych na przyszły tydzień wyborów do izraelskiego Knesetu. Jak wskazał, w Izraelu mieszka „ponad półtora miliona emigrantów z ZSSR”.

Zawsze uznawaliśmy ich za swoich ludzi, swoich rodaków i oczywiście nie jest nam to obojętne, jakie osoby wejdą do parlamentu Izraela – podkreślił Putin.

W ostatnich latach odbyło się kilkanaście spotkań Putina i Netanjahu. Jedną z nich był udział izraelskiego premiera w Paradzie Zwycięstwa w Moskwie w maju 2018 roku. Poprzednią wizytę w Moskwie izraelski premier złożył wiosną, przed kwietniowymi wyborami do Knesetu. Kierowany przez Netanjahu prawicowy Likud zajął w nich pierwsze miejsce, ale nie zdołał się porozumieć z innymi partiami w sprawie utworzenia koalicji rządowej.

Benjamin Netanjahu jest najdłużej urzędującym premierem w historii Izraela.

Źródło: PAP/nczas

Reklama / Advertisement