Eksperci są pewni: Białorusini marzą o wyjeździe do Polski. 70 procent jeszcze dziś stanęłoby na granicy

Granica Białoruś fot. Wikimedia Commons
Granica Białoruś fot. Wikimedia Commons

Leonid Zajko, szef centrum analitycznego „Strategia” nie ma żadnych wątpliwości. 70 procent mieszkańców zachodniej Białorusi chciałoby zamieszkać w Polsce. Brutalna prawda o sytuacji w kraju nie spodoba się politykom z Aleksandrem Łukaszenką na czele.

Znajoma rodzina z pięciorgiem dzieci wyjechała. Ze względu na dzieci wyjechali do Polski, aby mogły się tam uczyć i żyć. Druga rodzina: dziewczynka, która jest zwyciężczynią konkursów plastycznych, dobrze rysuje. Również wyjechali do Polski. A kiedy rozmawiasz z tymi wujkami i ciotkami, którzy tam wciąż mieszkają, to widać, że wielu jest skłonnych do wyjazdu – mówi Zajko, czytelnikom portalu Prymus.

Zdaniem eksperta, Białorusini w Polsce widzą przede wszystkim lepszą przyszłość dla swoich dzieci oraz możliwość stabilizacji. Dodatkowym aspektem, który przekonuje ich do wyjazdu, jest negatywne nastawienie do polityki wewnętrznej i zagranicznej.

Wiadomo, iż od pewnego czasu Łukaszenka oraz jego ludzi zdecydowanie głębiej zaglądają do Kremla. Oficjalnie znana jest już data podpisania umowy Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, a to zadziała zdecydowanie na niekorzyść obywateli, którzy szukali dobrych kontaktów z Polską.

Można to zrozumieć. Dobrze znają życie w Polsce, zarabiają … Wskaźnik wzrostu dochodu wynosi jeden do dwóch, kiedy za każdego dolara, otrzymywanego tutaj w formie wynagrodzenia mogą kupować towary w Polsce i tutaj je przywozić. A następnie z powodzeniem sprzedać za dwa dolary. I robią to całe rodziny – podkreślił Zajko.

Źródło: Primus.by / Wolność24.pl