W przyszłym roku w niedzielę nie zrobimy już zakupów. 70 proc. Polaków nie chce zamkniętych sklepów

fot. Pixabay
Reklama / Advertisement

Najwięcej Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu, 25 proc. twierdzi, że powinny być zamknięte. Łącznie aż 70 proc. badanych nie chce zamkniętych sklepów każdą niedzielę miesiąca – wynika z sondażu Instytutu Pollster.

Wprowadzenie w 2018 r. ograniczenia handlu w siódmy dzień tygodnia spowodowało, że w przyszłym roku tylko w kilka niedziel zrobimy zakupy.

Zostało już niewiele czasu do wprowadzenia zakazu, jaki docelowo zaplanowali związkowcy z „Solidarności” przy poparciu polityków PiS. W 2020 roku w niedzielę nie zrobimy zakupów, poza kilkoma wyjątkami. Handel ma być dozwolony:

  • w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie;
  • w jedną niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc, czyli Niedzielę Palmową;
  • w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się w kwietniu w przypadku Wielkanocy oraz w maju z powodu Zesłania Ducha Świętego (Zielonych Świątek).

Jesteśmy podzieleni w kwestii, jak te ograniczenia powinny wyglądać – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Zakaz handlu w niedziele wprowadzany jest stopniowo.

W przyszłym roku zakupów nie zrobimy już w żadną niedzielę, z kilkoma wyjątkami. Takie rozwiązanie podoba się co czwartemu ankietowanemu. Najwięcej badanych – 33 proc. – uważa jednak, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu. 13 proc. uważa, że sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę, a 24 proc. – że w dwie niedziele w miesiącu.

W badaniu, zrealizowanym przez Instytut Badań Pollster w dniach 5-6 września 2019 roku na próbie 1094 dorosłych Polaków, zadano pytanie: „W jaki sposób powinien być zorganizowany handel w niedziele w przyszłym roku?”. Oto zdanie Polaków:

  • sklepy powinny być zamknięte we wszystkie niedziele 25 proc.
  • sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę w miesiącu 13 proc.
  • sklepy powinny być otwarte w dwie niedziele w miesiącu 24 proc.
  • sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu 33 proc.
  • nie wiem / trudno powiedzieć 6 proc.

Eksperci podkreślają, że zakaz handlu niesie ze sobą złe skutki.

Dla gospodarki optymalne jest, aby sklepy były otwarte cały czas. W naszej gospodarce tak dużo się dzieje, że trudno jest wyszczególnić konkretne efekty tej zmiany. Badania prowadzone w innych krajach, gdzie było dostępne więcej danych, pokazywały jednak, że zakaz negatywnie wpływa na handel – mówi Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement