Nowa odezwa przywódcy ISIS. Al-Baghdadi wzywa do jeszcze częstszych ataków terrorystycznych

Abu Bakr Al-Baghdadi/fot. PAP/Abaca
Abu Bakr Al-Baghdadi/fot. PAP/Abaca
Reklama / Advertisement

Abu Bakr al-Baghdadi, lider Państwa Islamskiego (ISIS) opublikował nowe nagranie z odezwą do muzułmanów. Zachęca w nim do jeszcze częstszych ataków terrorystycznych.

Lider ISIS, wobec którego podejrzewano już kilkukrotnie, że został uśmiercony, opublikował półgodzinne nagranie do islamistów. Zachęcił ich, by byli „pionierami islamu” i powiedział, że rezultat ich walki „jest w rękach Allaha”.

Al-Baghdadi powiedział też, że w ciągu 96 godzin terroryści mieli zaatakować 92 cele w ośmiu państwach. Pochwalił ich, mówiąc o „bezprecedensowym ataku w nowej historii dżihadu”. Zaznaczył, że nie wszystkie z nich zostały odnotowane przez media.

Wspomniał też o krajach, gdzie wciąż działają komórki ISIS. Przyznał, że organizacja jest coraz słabsza, niemniej wciąż ma swoje oddziały. Poza Irakiem i Syrią, stacjonują też w Afganistanie, Jemenie, Somalii, Tunezji i Libii.

To pierwsze nagranie al-Baghdadiego od pięciu miesięcy.

Za głowę samozwańczego kalifa Państwa Islamskiego wyznaczona jest nagroda. Wynosi ona 25 mln USD. Prawdopodobnie ukrywa się we wschodniej Syrii. Ma zmagać się z cukrzycą i nadciśnieniem. Według niektórych informacji, w 2017 roku miał doznać też paraliżu w wyniku obrażeń od nalotów powietrznych.

Niedawno mianował swoim następcą Abdullaha Qardasha.

Źrodło: o2.pl

Reklama / Advertisement